OCENA ZESPOŁU: 20PKT
Ocena cząstkowa: 5PKT
Przeprowadzenie badania: 5PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 6PKT
Szczególna wartość pracy: 2PKT
KOMENTARZ:
Wasze badanie zostało dobrze przygotowane (rozwieszanie plakatów), w sposób uporządkowany opisałyście konkretne kroki, które wykonałyście. Niestety Waszemu badaniu nie towarzyszyła zaproponowana w Przewodniku (lub jakaś inna animacja, aktywizacja) uczestników badania. Zadałyście wiele cennych pytań badawczych. Pozyskałyście wielu istotnych sojuszników, którzy spełnili ważne role w wykonaniu Waszego zadania. Zorganizowanie "słodkiej niespodzianki" było dobrym pomysłem. Wasz plan działań jest konkretny i zakłada udział sojuszników. Przygotowanie ankiety internetowej było ciekawym, dodatkowym pomysłem.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Bo jak nie my to kto?
Bo jak nie my to kto?

26 maja 2015 roku wyszłyśmy na zbiórkę śmieci przy Siemiatyckim amfiteatrze. Zbiórka ta była wynikiem naszych wcześniejszych badań. 

26 maja 2015 roku wyszłyśmy na zbiórkę śmieci przy Siemiatyckim amfiteatrze. Zbiórka ta była wynikiem naszych wcześniejszych badań. 

Telewizja przyjechała

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badania dotyczyły okolicy siemiatyckiego amfiteatru - miejsca, które powinno być chlubą naszego miasta i przyciągać do siebie młodzież. Pierwszym krokiem, od którego zaczęłyśmy była wspólna burza mózgów i wymyślenie pytania badawczego oraz organizacja sojuszników i potrzebnych atrybutów tj. aparat, statyw itd. Następnie wraz z pomocą znajomych zrobiłyśmy dwa transparenty, które miały na celu bardziej przyciągać do nas wzrok przechodniów i dla zachęty przygotowałyśmy dla naszych rozmówców słodką niespodziankę. We wtorek 17 marca wyszłyśmy na miasto na próbę, aby sprawdzić ilu mniej więcej chętnych udałoby się nam zebrać. Ku naszej radości oraz zaskoczeniu bardzo wiele osób podeszło do sprawy poważnie i chętnie udzieliło nam wywiadu. Następne zorganizowane przez nas wyjścia miały miejsce 21 oraz 25 marca.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pyt. badawcze: Jakie jest zdanie mieszkańców na temat miejskiego amfiteatru?

Czy sądzisz, że okolica obok Amfiteatru jest zaniedbana?
Czy słyszałeś o akcji "kino z Orange"?
Dlaczego młodzież rzadko przebywa na terenie obok Amfiteatru?
Czy śmieci mają wpływ na to, czy młodzież przebywa w danym miejscu?
Co można by było zmienić, aby ludzie nie śmiecili?
Czy w S-tyczach jest odpowiednia ilość śmietników i koszy?
Co sądzisz o pomyśle odnowienia ławek przy Amfiteatrze?
W jaki sposób bardziej można by było wykorzystać teren przy Amfiteatrze?
Co sądzisz o imprezach typu "Dni S-tycz" organizowanych na terenie przy Amfiteatrze?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Przez prawie cały tydzień przed naszym wyjściem rozgłaszałyśmy za pomocą znajomych, mediów społecznościowych, fanpage na Facebooku, bloga, rozdając ulotki oraz rozklejając plakaty informujące o naszej akcji. W sumie udało nam się przeprowadzić wywiady z 37 os. Znaczna część z nich to młodzież (19), bo właśnie o ich zdanie chodziło nam najbardziej, ale poza tym wypowiedzieli się również dorośli (11) i dzieci (3) oraz przedstawiciele różnego rodzaju organów działających na terenie naszego miasta m.in. Pani kierownik MOPSu, komendant straży pożarnej, rzecznik policji oraz trener drużyny sportowej. Osoby, które nie wzięły udziału w wywiadach mogły oddać swój głos w ankiecie internetowej.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

  • Teren w okolicach Amfiteatru jest zaśmiecony co skutecznie odstrasza młodych ludzi, jak i innych mieszkańców. Co gorsza większość ankietowanych otwarcie przyznawała się, że zdarza im się śmiecić argumentując to zbyt małą ilością koszy. - trzeba postawić więcej koszy oraz edukować młodzież na ten temat np. przez różne prezentacje oraz promowanie akcji tj. "Dzień Ziemi"
  • Ławki przy Amfiteatrze wymagają niezwłocznej renowacji, ponieważ ich wygląd jest wręcz odpychający co potwierdzają sami mieszkańcy naszego miasta - trzeba odnowić ławki
  • Na imprezach typu "Dni Siemiatycz" powinni pojawiać się wykonawcy, których młodzi ludzie chętnie by oglądali. - powinno się przygotować ankiety na których mieszkańcy miasta mogliby zaznaczać kogo chcieliby obejrzeć w tym roku 
  • Wiele osób nie ma pojęcia o powstałym niedawno kinie samochodowym, czy też seansach filmowych w SOK. - Powinno się bardziej promować tego typu wydarzenia, aby większa część mieszkańców miała do nich dostęp.


Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki swoich badań przekazałyśmy burmistrzowi miasta, kierowniczce SOK, SU, redakcji "Głosu Siemiatycz", portalowi "Siemki24" i udostępniłyśmy na naszym fanpagu na Facebooku oraz na założonym przez nas blogu. Ostateczny filmik zobaczyły też niektóre osoby, które brały w nim udział (utrzymałyśmy z nimi kontakt poprzez Facebooka). Teraz staramy się aby filmik z przeprowadzanych przez nas badań został ukazany na gmachu szkoły.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

-Większość wniosków pokazałyśmy burmistrzowi, który zareagował pozytywnie i obiecał dostawienie koszy po tym jak zorientujemy się w których dokładnie miejscach ich brak. Niedługo mamy zamiar przedstawić mu, kierownicze SOK i redakcji Głosu Siemiatycz pomysł z ankietami
-Naszą inicjatywą będzie organizacja zbiórki śmieci na terenie Amfiteatru, aby młodzież sama mogła zadbać o otaczające ich środowisko. Mamy już na to wstępną zgodę Burmistrza i obietnicę zorganizowania worków na śmieci i rękawiczek. Jeśli to nie wypali, mamy plan B, w którym sponsorami byliby rodzice. Ponadto dyrekcja naszej szkoły obiecała dostarczyć chętnych uczniów np. na wf
-W planach mamy zrobienie prezentacji o skutkach zaśmiecania środowiska, a następnie zaprezentowanie się w okolicznych szkołach i przedszkolach, aby młodzi ludzie mogli bardziej zapoznać się z tym tematem. Musimy jeszcze uzyskać na to zgodę poszczególnych dyrekcji szkół
-Będziemy promować siemiatyckie "kino"

Planowany termin:05.2015


Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

W ramach działań wyruszyłyśmy na zbiórkę śmieci. Odbyła się ona przy Siemiatyckim amfiteatrze. Uczestnikami zbiórki byli uczniowie naszej szkoły, jak i nauczyciele, a także przypadkowi przechodnie. Akcja odbyła się w czasie lekcji (po to, aby każdy chętny mógł wziąć w nim udział). Zebraną grupą wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu okazało się, że przyszliśmy we właściwym momencie, ponieważ śmieci były dosłownie wszędzie. My starałyśmy się wszystko nadzorować i pilnować porządku, równocześnie zbierając śmieci. Zbiórka była bardzo owocna. Amfiteatr 

  został posprzątany, a my świetnie się przy tym bawiliśmy.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem było to, że udało nam się dotrzeć do grupy osób i zaangażować je do pomocy. Bardzo cieszymy się z tego, że jednak udało nam się zorganizować te osoby i praca przebiegła sprawnie. Jesteśmy dumne, ponieważ udało nam się coś zrobić i uświadomić ludziom, że wpływają na to, w jakich miejscach przebywają, że to oni powinni dbać o te tereny i mogą coś zmienić. 
Co się NIE udało i dlaczego?

Niestety, nie udało nam się sprawić, żeby każdy dbał o miejsca, w których przebywa. Myślimy, że nie wyszło dlatego, że po prostu nie każdy dba o to, jak wygląda miejsce, w którym jest. Niektórzy myślą, że inni sprzątną to, co oni tam zostawią. Nie udało nam się również zrealizować planu, który polegał na uświadomieniu przedszkolakom i młodszym dzieciom o tym, jak ważne jest czyste środowisko.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Sojusznikami byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Pomogli nam w zbiórce. Ponadto szkoła zapewniła nam sprzęt, czyli rękawiczki i worki na śmieci.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W zbiórce wzięli udział uczniowie i nauczyciele, a także przypadkowe osoby, które przechodziły obok. 
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Mamy zamiar dalej zachęcać ludzi do nie śmiecenia i do dbania o środowisko, w którym przebywają. Mamy zamiar wyruszyć na wycieczkę w okolicznych przedszkolach i szkołach podstawowych. Chcemy pokazać dzieciom prezentacje o śmieceniu i zachęcić je do tego, żeby starły się nie śmiecić. Będziemy również promować tego typu akcje i zachęcać do uczestnictwa w nich.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze