OCENA ZESPOŁU: 20PKT
Ocena cząstkowa: 5PKT
Przeprowadzenie badania: 6PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 6PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Badanie starannie przygotowane i zorganizowane, chociaż z opisu i zamieszczonego filmu trudno mi zorientować się które elementy spaceru badawczego zostały zawarte, a które nie, odniosłem wrażenie, że badanie polegało na samodzielnym uzupełnianiu kwestionariusza przez osoby badane co trochę odbiega od metody opisanej w przewodniku. Jednak sporo konkretnych pytań badawczych odnoszących się do jasno określonego obszaru, udało się również zaangażować zróżnicowaną grupę osób do badania. Udało się wypracować sporo konkretnych, odnoszących się do pytań badawczych i obszaru wniosków, do każdego z wniosków został zaproponowany konkretny pomysł na działanie. W planie działań sporo konkretów, część odnosi się wprawdzie do działań leżących poza zasięgiem uczestników, ale bardzo duży plus za uzyskanie od firmy 2 stojaków na rowery. Chciałbym więcej przeczytać o tych działaniach, które mogą się wydarzyć dzięki samym młodym ludziom - choćby wzmiankowany pomysł na wspólne odnowienie mola - bardzo ciekawy i wartościowy ale zabrakło miejsca na jego bardziej szczegółowe opisanie. Punkt za szczególną wartość pracy za szeroką promocję i staranne przygotowanie działania.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

#CHANGERYBNIK
#CHANGERYBNIK

3 kwietnia 2015r. okazał się być przełomowym dniem dla Ośrodka Wypoczynkowego “Kotwica” w Rybniku. Grupa mieszkańców zjawiła się na nadbrzeżu, aby #changerybnik na lepsze!

3 kwietnia 2015r. okazał się być przełomowym dniem dla Ośrodka Wypoczynkowego “Kotwica” w Rybniku. Grupa mieszkańców zjawiła się na nadbrzeżu, aby #changerybnik na lepsze!

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Nasze badanie dotyczyło terenu Ośrodka Wypoczynkowego “Kotwica” nad Zalewem Rybnickim - jest to miejsce, które przyciąga wielu pasjonatów rybactwa, żeglarstwa oraz rowerzystów. Działalność rozpoczęłyśmy od wyboru miejsca na przeprowadzenie badania. Następnie powstało główne pytanie badawcze, a także nazwa akcji - #changerybnik. Stworzyłyśmy także logo oraz hasło wydarzenia. Kolejnym etapem było przygotowanie planu działania. Zawarłyśmy w nim: opracowanie Kart Obserwacji z pytaniami dla spacerujących, zdobycie partnerów oraz promocja wydarzenia. W przeddzień eventu przybyłyśmy na miejsce Ośrodka i sprawdziłyśmy, czy wszystko jest dobrze przygotowane. Do Ośrodka “Kotwica” zapraszałyśmy mieszkańców od godz. 12-18. Każdy kto pojawił się na nadbrzeżu został informowany o przebiegu badania, otrzymywał od nas długopis oraz Kartę Obserwacji. Dla wszystkich tych, którzy nie mogli pojawić się osobiście nad Zalewem Rybnickim, przygotowałyśmy internetową ankietę imitującą Kartę Obserwacji.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Ogólne: 
Jak można zmienić obszar nadbrzeżny Zalewu Rybnickiego, aby przyciągał większą liczbę mieszkańców?
Szczegółowe:
Jak oceniasz dojazd do Ośrodka komunikacją miejską?
Czy osoby niepełnosprawne mogą w pełni korzystać z Ośrodka?
Czy Ośrodek jest dobrze oświetlony?
Czy istnieje możliwość segregowania swoich odpadów i wrzucania ich do odpowiednich pojemników?
Czy molo jest stabilne i można czuć się na nim bezpiecznie?
Czy dzieci mają gdzie spędzać czas w bezpieczny sposób?
Czy rowerzyści podczas odpoczynku mają możliwość w bezpieczny sposób przechowywać swoje rowery?
Czy rowerki wodne, które można wypożyczyć, są w dobrym stanie?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięły udział 23 osoby (1 dziecko, 9 nastolatków, 2 rowerzystów, 2 fanatyków sportów wodnych, 8 dorosłych, 1 emeryt) m.in.:
- Zastępcy Prezydenta Janusz Koper oraz Piotr Masłowski,
- Przewodniczący Komisji Oświaty Wojciech Kiljańczyk, 
- Kierownik Referatu Ogólnego Tadeusz Bonk, 
- Główny Specjalista ds. Projektów Edukacyjnych Katarzyna Korba 
- Radni Młodzieżowej Rady Miasta wraz z Przewodniczącym Markiem Stankiem
- Prezes Klubu Emeryta, Prezes Grupy Rowerowej “Smerfy” Mieczysław Węgrzyk,
- Posłanka XIX sesji SDiM Aleksandra Skrabel 
Wszystkie te osoby wzięły udział w wydarzeniu, aby sprawdzić stan faktyczny Ośrodka i zmienić go na lepsze!
Ankietę internetową wypełniły 73 osoby. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Przystanek autobusowy znajduję się daleko od Ośrodka, a autobusy kursują bardzo rzadko. -> Należy przenieść przystanek bliżej Ośrodka oraz zadbać o dodatkową linię autobusową.
2. Wieczorem Ośrodek jest słabo oświetlony. -> Należy ustawić więcej działających latarni.
3. Na terenie Ośrodka występuje brak koszy na śmieci oraz koszy do segregacji. -> Należy zadbać o środowisko i postawić kubły na odpady.
4. Molo znajdujące się na terenie Ośrodka jest niezabezpieczone. -> Należy wzmocnić konstrukcje i zamontować barierki.
5. Dzieci nie mają gdzie bezpiecznie spędzać czasu. -> Przydałby się odgrodzony plac zabaw.
6. Rowerzyści nie mają gdzie w bezpieczny sposób przechować swoich rowerów na czas postoju. -> Należy zadbać o specjalne stojaki na rowery.
7. Rowerki wodne i łódki są już przestarzałe. -> Należy zwrócić się z wnioskiem o wymianę.
8. Osoby niepełnosprawne mają trudności z poruszaniem się po Ośrodku. -> Należy wyrównać podłoże oraz zadbać o nowe ławki.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki badania zostaną ogłoszone na stronie wydarzenia na facebook'u oraz pojawią się w artykułach podsumowujących na www.mimregion.pl/rybnik , www.rybnik.naszemiasto.pl, www.rybnik.com.pl , www.nowiny.pl, w gazecie "Tygodnik Rybnicki", a także w audycji na antenie Radia Rock Time. Wnioski z wydarzenia zostały przekazane do Prezydenta Miasta Rybnika, do bosmanatu Ośrodka Wypoczynkowego „Kotwica” oraz do wszystkich gości, które pojawiły się na wydarzeniu, poprzez drogę mailową.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wnioski 2, 7 oraz 8 przekazałyśmy Prezydentowi Rybnika oraz odpowiedzialnym podmiotom.
Rozmawiałyśmy z Bosmanatem Ośrodka, który zadeklarował wprowadzenie zmian.

1. Skontaktowałyśmy się z władzami miasta. W przyszłym roku ulica Rudzka będzie gruntownie remontowana, a więc nasz wniosek o przeniesienie przystanku został rozpatrzony pomyślnie.
3. O wydanie koszy do segregacji zwróciłyśmy się do firmy Eco w Rybniku.
4. Molo zostanie odnowione przy współpracy Klub Żeglarskiego oraz Samorządu Uczniowskiego ZS nr 1, którego jesteśmy członkami.
5. Zgłosiłyśmy nasz Ośrodek do Konkursu „Podwórko NIVEA”. Akcja polega na internetowym zbieraniu głosów na miejsce, w którym zostanie zbudowany Plac Zabaw, ufundowany przez NIVEA.
6. Po wcześniejszych rozmowach firma Bike - System zgodziła się ufundować 2 stojaki na rowery.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

- Na nasz wniosek, złożony do UM Rybnika został rozpatrzony pozytywnie. W przyszłym 2016r. ul. Rudzka zostanie gruntowanie odremontowana, przystanek będzie przeniesiony, powstanie również 1 dodatkowa linia autobusowa obsługująca ten przystanek,
- Bosmanat Ośrodka „Kotwica” podjął się wymiany latarni na terenie ośrodka z pieniędzy otrzymanych z dotacji z Unii Europejskiej,
- Rybnicka firma EKO zajmująca się wywozem śmieci udostępniła nam nieodpłatnie kosze na śmieci, które umieściłyśmy przy pomocy firmy i Samorządu Uczniowskiego ZS nr 1 w Rybniku, na terenie Ośrodka,
- Molo nie zostało odremontowane i zabezpieczone. Molo to jest użytkowane przez żeglarzy i głównie przeznaczone do cumowania łódek, dlatego też nie może być otoczone barierkami,
- Zgłosiłyśmy Ośrodek w Konkursie na Plac Zabaw NIVEA, zachęcałyśmy mieszkańców do głosowania poprzez plakaty oraz wydarzenie na facebooku, wciąż czekamy na wyniki konkursu,
- Firma Bike-System z Rybnika ufundowała stojak na rowery, który znajduje się obecnie na terenie Ośrodka,
- Wymiana rowerków wodnych oraz ławek przybrzeżnych przewidziana jest w harmonogramie wydatków Bosmanatu z Funduszu Europejskiego. 
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem, jest sam fakt, iż wielu rybniczan zainteresowało się akcją i zwróciło uwagę na stan Ośrodka „Kotwica”. Po zakwalifikowaniu się do SDiM dostałyśmy jeszcze więcej ofert na wywiady, artykuły i spotkania, m.in. z Posłem Markiem Krząkałą. Mieszkańcy Rybnika pragnęli dowiedzieć się szczegółów, aby też pomóc w zmianie wizerunku Ośrodka. Zaznałyśmy wiele poparcia w naszej akcji. UM Rybnik oraz Bosmanat Ośrodka „Kotwica” nasze propozycje przyjęli z uwagą i podziwem. Wbrew naszym oczekiwaniom, UM i Bosmanat godzili się na wprowadzenie tak dużych zmian. Cieszymy się także, że 2 firmy z Rybnika nas wsparły, udostępniając produkty, którymi prosperują. 
Co się NIE udało i dlaczego?

Niestety, musieliśmy zrezygnować z remontu i odmalowania molo, gdyż jest on typowo przystosowany do cumowania łódek, a nie do celów rekreacyjnych. Molo to nie może być zabezpieczone barierkami, a wchodzenie na jego powierzchnie z zasady przeznaczone jest głównie dla żeglarzy. 
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Firma EKO ufundowała kosze do segregacji śmieci. Firma Bike-System podarowała stojak na rowery. Redakcje MiM Rybnik, rybnik.com.pl, rybnik.naszemiasto.pl oraz nowiny.pl wciąż nagłaśniają naszą akcję oraz zachęcają rybniczan do dalszego zmieniania Ośrodka. Lokalna prasa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rybnik oraz Poseł Marek Krząkała obficie wspierają nas w wszelkich działaniach. 
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Pracownicy 2 rybnickich firm zaangażowali się w dostarczenie ufundowanych produktów na miejsce Ośrodka. Mieszkańcy Rybnika głosowali w konkursie NIVEA. Samorząd Uczniowski ZS nr 1 w Rybniku czynnie wspomagał akcję m.in. w stawianiu koszy do segregacji. 
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Podjęłyśmy dłuższą współpracę z Bosmanatem Ośrodka „Kotwica” i będziemy bacznie przyglądały się ich pracy oraz inwestycjom, które zadeklarowali. Czekamy również na wyniki konkursu na Plac Zabaw Nivea. Po ogłoszeniu werdyktu, zweryfikujemy czy będzie czekała na nas kolejna praca. 

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze