OCENA ZESPOŁU: 22PKT
Ocena cząstkowa: 5,5PKT
Przeprowadzenie badania: 8PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 6PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Badanie bardzo starannie zaplanowane i przeprowadzone. Forma zgodna z opisem w przewodniku, udało się zaangażować w badanie sporo osób z różnych grup wiekowych i społecznych, dobrym pomysłem bylo uzupełnienie informacji zebranych w trakcie działań animacyjnych o bardziej szczegółowe pytania zawarte w ankiecie. Jedynym minusem w mojej ocenie było skupienie się na zbyt szerokim terenie - całym mieście, zamiast wybranym jego fragmencie. Badanie miało szeroki zasięg. Uczestniczki sformułowały wiele wniosków z badania, przeformułowując każdy z nich na pomysł na konkretne działanie, część z działań jest wprawdzie poza możliwościami uczestniczek, ale niektóre, jak gra terenowa mogą być przez nie wykonane. Plan działań dość ogółny, w dużej częśći hasłowo wpisano tam pomysły ujęte w części "Wnioski", zamiast skupić się na jednym (np. grze terenowej) i bardziej konkretnie opisać jak zostanie ona wykonana. Przez to trudno mi ocenić czy działania są realne, pomysły w planie działań zakładają aktywny udział uczestników i innych osób ze społeczności. Dodaję punkt za szczególną wartość za staranne przygotowanie i oprawę badania.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Chcemy zmienić nasz mały świat.
Chcemy zmienić nasz mały świat.

Jesteśmy uczennicami Gimnazjum w Chełmie Śląskim. Pod koniec marca nakręciłyśmy film, w którym mieszkańcy gminy wypowiadali się na temat przestrzeni publicznej. Celem tego badania było określenie, czego potrzebuje młodzież w naszej miejscowości.

Jesteśmy uczennicami Gimnazjum w Chełmie Śląskim. Pod koniec marca nakręciłyśmy film, w którym mieszkańcy gminy wypowiadali się na temat przestrzeni publicznej. Celem tego badania było określenie, czego potrzebuje młodzież w naszej miejscowości.

Telewizja przyjechała

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Pierwszym krokiem w naszej przygodzie było zapoznanie się z regulaminem oraz poradnikiem. Po przeczytaniu zdecydowałyśmy, że zrealizujemy badanie pt. „Telewizja przyjechała”. Przygotowania zaczęłyśmy od ustalenia, kogo i czego będziemy potrzebować ( zorganizowałyśmy operatora kamery, montażystę, fotografa oraz sprzęt potrzebny do nagrania filmu). Zrobiłyśmy nasz telewizor, baner, zaplanowałyśmy pytania badawcze i poprosiłyśmy kilku naszych rówieśników o pomoc techniczną. 16 marca ruszyłyśmy w teren. Ustawiliśmy wszystko na rynku przed urzędem gminy w Chełmie Śląskim, sprawdziliśmy czy wszystko działa, po czym zaczęliśmy nagrywać. Badanie przebiegło nam całkiem sprawnie, mieszkańcy chętnie wypowiadali się, co bardzo nam pomogło. Następnie 27 marca na podstawie zebranych już informacji przeprowadziłyśmy ankietę. Chcąc zobaczyć efekty pracy naszych starszych koleżanek udałyśmy się na miejsce budowy skateparku. 
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytanie badawcze: Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież? 
-Gdzie spędzasz swój wolny czas? 
-Gdzie chciałbyś spędzać swój wolny czas (W tym miejscu zależało, aby mieszkańcy nie ograniczali się do miejsc znajdujących się na terenie gminy)
- Czy w naszej miejscowości są miejsca, w których młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania? 
- Jakich miejsc brakuje w naszej miejscowości? 

Ankieta:
1. Czy Gdyby w naszej gminie powstałą siłownia na świeżym powietrzu korzystał-byś/-abyś z niej?
2. Gdzie twoim zdaniem mogłaby powstać taka siłownia?
3. Co mogłoby się w niej znaleźć?
4. Jakiego innego obiektu w przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież naszej miejscowości?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu uczestniczyło 130 osób (100 ankietowanych, 27 osób występujących w telewizji oraz z 3 osobami przeprowadziłyśmy wywiad z użyciem dyktafonu). Byli to:
1. Uczniowie gimnazjum i zespołu szkół.
2. Osoby dorosłe, m.in. nauczyciele zs
3. Osoby w wieku emerytalnym

Były to osoby z każdej grupy społecznej (zaczynając od dzieci, kończąc na osobach w wieku emerytalnym). Dzięki takiej rozbieżności uzyskałyśmy obiektywne odpowiedzi na nasze pytania. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Chełmska młodzież jest bardzo aktywna, z chęcią spędza czas na świeżym powietrzu. (Zorganizowanie gry terenowej.)
2. Młodzi głównie spędzają czas na boiskach przy szkołach. (Potrzebne nowe obiekty.)
3. Brakuje miejsc, gdzie mogliby spędzać czas oprócz grania w piłkę nożną. (Wybudowanie nowych obiektów.) 
4. Po analizie budżetu gminy można wywnioskować duże zainteresowanie władz młodzieżą. (Około połowa wydatków jest przeznaczona na rozwój młodzieży.) 
5. Mieszkańcy są zadowoleni z placów zabaw i odnowionych boisk przy szkołach. (Dbanie o ich stan.)
6. Miejscem, gdzie młodzież może rozwijać swoje zainteresowania jest Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz szkoły. (Uświadomienie młodzieży o tych obiektach.)
7. Spora część młodzieży lubi jeździć na rowerach, niestety ścieżki rowerowe są słabo oznakowane lub w niektórych częściach naszej miejscowości w ogóle ich nie ma. (Oznakowanie ścieżek rowerowych.)
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego badania zostały przekazane władzom gminy, dzięki czemu będą opublikowane na stronie urzędu. Ukażą się także na stronie naszego gimnazjum, a dodatkowo są zamieszczone na naszym fanpage'u ( Facebook). 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

1. „Siłownia na świeżym powietrzu”

-napiszemy petycję do władz gminy Chełm Śląski z prośbą powstania siłowni na świeżym powietrzu - 15.04

2. „Miejsca młodych w naszej miejscowości”

-dzięki współpracy z GOK'iem zorganizujemy konkurs na temat powstałych już miejsc, gdzie młodzież może spędzać czas 

-wystąpimy z wnioskiem o dofinansowanie nagród dla zwycięzców konkursu 

-zorganizujemy grę terenową na temat miejsc młodych, które już są dostępne, a także na temat miejsc, które dopiero mają powstać - 9.05

-wystąpimy o dofinansowanie nagród dla zwycięzców gry terenowej-poszukamy sponsorów nagród gry terenowej oraz konkursu plastycznegoTeraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

W ramach zaplanowanych wcześniej działań zorganizowałyśmy grę terenową-rowerową. Razem z panią Joanną Kuleszą-Kubiciel i Marcinem Sochą pełniliśmy rolę organizatorów. W wydarzeniu uczestniczyli m.in uczniowie chełmskiego gimnazjum, rodziny z dziećmi, młodzież z okolicznych miejscowości. W rajdzie wystartowało 5 drużyn 3 osobowych. Każda drużyna musiała odwiedzić 7 punktów i wykonać tam zadania przygotowane przez wolontariuszy, aby dostać kopertę z zagadką mówiącą o kolejnym miejscu w które uczestnicy mają się udać. Każdy zespół jechał inną trasą, ale każdy odwiedził te same miejsca i wykonał te same zadania. W czasie gdy rowerzyści zmagali się na trasie, pod urzędem gminy trwała impreza. Na mieszkańców czekały zajęcia sportowe, takie jak zumba, aerobik, sztuki walki, nauka prawidłowego chodu sportowego itd. Oprócz aktywności fizycznej na uczestników zabawy czekał koncert Daniela Tecława, scholi młodzieżowej, a Spektakularnym zakończeniem imprezy został pokaz akcji strażackiej - wyciąganie poszkodowanego z samochodu. Strażacy OSP zaprezentowali przebieg takiej akcji, używany wówczas sprzęt i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik zabaw, gdzie malowano im twarze, czytano bajki, a przedszkolanki razem z uczniami gimnazjum zapewniały dzieciom bezpieczeństwo i zabawę. Jednym z założeń programu była zbiórka pieniędzy dla chorego na mukowiscydozę Jacka. 

Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem było zorganizowanie gry terenowej, która przybrała wymiar festynu rodzinnego. Biorąc pod uwagę, że wydarzenie w całości zostało zaplanowane i zrealizowane przez 2 gimnazjalistki (oczywiście z ogromną pomocą pani Joanny Kulesza-Kubiciel oraz pana Marcina Sochy), jest to niesamowite osiągnięcie! Jesteśmy z tego bardzo dumne, najbardziej satysfakcjonujące były słowa m.in. rówieśników, którzy cieszyli się z naszego pomysłu i byli zachwyceni jak nam to wszystko wyszło. Jesteśmy dumne przede wszystkim z ludzi, którzy ciągle nam pomagali i zawsze mogłyśmy na nich liczyć. W pewnym momencie okazało się, że nie musimy prosić o pomoc, ponieważ ona sama do nas przychodzi. Różne osoby przychodziły do nas i pytały życzliwie, czy potrzebujemy czegoś. 

Co się NIE udało i dlaczego?

Zrezygnowałyśmy ze zbierania podpisów pod petycją odnośnie siłowni na świeżym powietrzu, ponieważ po wizycie u wójta gminy pana Stanisława Jagody zostałyśmy poinformowane, że taki obiekt jest już w planach, a petycja jest zbędna. mieszkańcy już wcześniej wykazali chęć powstania takiego obiektu, dlatego władze Chełmu Śląskiego odpowiednio zareagowały. 

Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Pani Joanna Kulesza-Kubiciel oraz Marcin Socha byli razem z nami organizatorami imprezy. Wójt gminy pan Stanisław Jagoda w pełni wsparł inicjatywę i zaangażował w wydarzenie gminne instytucje. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji był jednym z głównych fundatorów nagród w grze terenowej. Kierownik GOSiR-u, pan Grzegorz Wyciślok umożliwił także zorganizowanie dwóch zadań gry na terenie GOSiR-u. Sponsorami nagród i gadżetów dla uczestników gry terenowej byli także przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Sp. z o.o., Twoja Merida F.H.U. "Wojtek" Wojciech Szafarczyk, „Agnes. FHU. Kawecka A.", NIE ŚPIMY – Pomagamy, eSBL-net przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Sp. z o.o.. Słodycze i napoje ufundowali pani Dorota Hericht DELIKATESY CENTRUM IGA, państwo Ewelina i Henryk Malcharek PIEKARNIA KOPCIOWICE oraz pan Jan Klimek. Niespodziankę zrobiła Gminna Spółka Komunalna przywożąc wodę dla uczestników wydarzenia. Działania organizatorów wspierali sekretarz Gminy Chełm Śląski pani Celina Ganobis, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty, pani Gabriela Penczek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Gabriela Żórawik, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej pan Mariusz Ganobis i jego strażacy, prezes Gminnej Spółki Komunalnej pan Piotr Szpitalny.

W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Lokalna społeczność angażowała się pomagając nam przy organizacji imprezy i przede wszystkim uczestnicząc w wydarzeniu mającym na celu pokazanie chełmianom jak wiele ciekawych i wartych obejrzenia miejsc jest w naszej miejscowości oraz aktywizowania ich, zachęcania do uprawiania sportu.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Uczestnictwo w otwarciu skateparku. Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku znowu uda się zorganizować taką grę terenową i stanie się to już naszą chełmską tradycją. Dodatkowo planujemy włączyć się w działania organizowane przez panią Joannę Kulasza-Kubiciel i Marcina Sochę, które mają aktywizować lokalną młodzież, takie jak Street Festival oraz wieczory filmowe. 

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze