OCENA ZESPOŁU: 12PKT
Ocena cząstkowa: 3PKT
Przeprowadzenie badania: 4PKT
Wnioski: 3PKT
Plan działań: 4PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Badanie zostało przeprowadzone w trzech etapach, jednak żadnych z nich nie odpowiadał badaniu opisanemu w przewodniku. Nagranie filmów nie miało charakteru badania "telewizja przyjechała", ponieważ zabrakło elementów animacyjnych, filmy były kręcone w różnych miejscach, prawdopodobnie z umówionymi wcześniej osobami. Pytania były sformułowane bardzo ogólnie, jedno z nich (pytanie o ustrój) nie jest związane z tematem badania. Wnioski mają ogólną postać, nie przedstawiają pomysłów na konkretne działania. Plan działań zawiera kilka ogólnych, niepowiązanych ze sobą pomysłów. W realizację filmu zaangażowano sojuszników, przeprowadzenie dodatkowych badań należny uznać za szczególną wartość. Widać, że podjęliście wiele działań i włożyliście sporo wysiłku w przeprowadzenie badania. Sami przyznaliście, że na przygotowanie filmu zostało Wam mało czasu, a powinno to być Wasze główne działania. W przyszłości postarajcie się lepiej rozplanować działania i określić, które jest najważniejsze. Warto również zapoznać się dokładnie z naszymi materiałami pomocniczymi.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Jak zmieniła się Osowa Góra przez 25 lat wolności Polski? - pytanie czy problem
Jak zmieniła się Osowa Góra przez 25 lat wolności Polski? - pytanie czy problem

Osowa Góra-miejsce wielu możliwości, ale nie wszystkich spełnionych. Poprzez pytanie "co zmieniło się na niej przez ostatnie 25 lat?" postaramy się sprawdzić jakie jest Nasze środowisko do życia!

Osowa Góra-miejsce wielu możliwości, ale nie wszystkich spełnionych. Poprzez pytanie "co zmieniło się na niej przez ostatnie 25 lat?" postaramy się sprawdzić jakie jest Nasze środowisko do życia!

Telewizja przyjechała

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Zaznajomienie się z tegorocznym tematem i ideą konkursu zajęło nam chwilę, ale od razu nas to zaciekawiło. Jeszcze w tym roku przeszliśmy do etapu rejonowego konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym, a rok temu otrzymaliśmy odznaki Młodego Przyjaciela Bydgoszczy. Historię naszego miasta mamy w małym palcu, dlatego postanowiliśmy podjąć zadanie nieco trudniejsze, zapytać o to co się zmieniło prze ostatnie 25 lat. Na obiekt badań wybraliśmy osiedle Osowa Góra, jedna z piękniejszych dzielnic Bydgoszczy. Czas na trzecią część badania nie był zbyt dobry, bo kręcenie filmiku zostawiliśmy sobie na ostatnią chwilę, dzień 02-04 kwietnia.
Projekt dotyczył młodych, ale postanowiliśmy na początku przeprowadzić ankietę, w której zbadaliśmy  czy mieszkańcy „Osowej” uważają zmianę ustroju za pomocną dla społeczeństwa. Kolejnym krokiem było badanie opinii, w której wykorzystaliśmy pytania wypisane poniżej. Trzecią częścią było kręcenie krótkiego filmiku, który okazał się dość długi.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

W naszej pracy skupiliśmy się na ostatnich 25 latach z historii Polski. Pytanie było z pozoru łatwe „Co według Pana/Pani zmieniło się w Polsce i w miejscu Państwa zamieszkania w ciągu ostatnich 25 lat?”, lecz mogło przysporzyć wiele kłopotu, dlatego zadawaliśmy pytania pomocnicze tj. Jakie są plusy mieszkania na Osowej Górze, a jakie minusy?; Czego brakuje w naszej dzielnicy?; Co chciałby Pan/Pani zmienić na Osowej Górze?; Co się Panu/Pani nie podoba w naszym osiedlu?

Niestety dla mieszkańców nie było to takie proste, jak się z pozoru wydawało, więc postanowiliśmy przeprowadzić ankietę i zapytać Czy to dobrze, czy źle, że 25 lat temu zmienił się w Polsce ustrój?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Do projektu chcieliśmy zaprosić wszystkie grupy wiekowe, od najmłodszych (5 lat) po najstarszych (ponad 80 lat) mieszkańców naszego osiedla. Nie zabrakło jak nauczycieli, uczniów, przedszkolaków, emerytów, księży, lokalnych sklepikarzy, ale przede wszystkim zwróciliśmy się do młodzieży, bo tegoroczna edycja właśnie ich dotyczyła. Co prawda nie udało nam się porozmawiać z dyrektorem naszej szkoły, ale obiecujemy to w drugiej części projektu.

Ważną częścią naszego badania była ankieta przeprowadzona na mieszkańcach dzielnicy, w której brało udział 100 osób. Drugą częścią było zebranie około 30 opinii, kilka z nich zostało umieszczonych w filmie.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1.       Problemem naszej dzielnicy jest wandalizm, coś z czym trudno jest walczyć w pojedynkę, dlatego policja jest niezbędna do zapewnienia odpowiedniego wyglądu Osowej Góry.
2.       Wiele starych, jak i nowych obiektów takich jak przedstawiony na filmie skatepark szpeci „graffiti”.
3.       Porozrzucane śmieci, zapełnione kosze – element, który występuje głównie na dolnym tarasie Osowej Góry, lecz jest utrapieniem zarówno dzieci jak i starszych lokatorów Bydgoszczy.
W zadanym przez nas pytaniu jakie są plusy mieszkania tutaj, osowogórzanie nie szczędzili komplementów dla naszej Osowej:
1.       Nasze osiedle posiada wiele atrakcji, często trudno się zdecydować np. basen, orlik, skatepark, okalające lasy
2.       Nasza dzielnica oddzielona jest kilometrowym pasem zieleni od reszty miasta, więc pozbawiona jest zanieczyszczeń i zgiełku.
3.        Nie występują ty większe zakłady produkcyjne, fabryki, dlatego osiedle jest czyste, pozbawione smogu
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyników projektu jeszcze nie ogłosiliśmy, ale zamierzamy zrobić kilka filmików do szkolnego koła telewizyjnego GimTV, którego kanał na YouTube ogląda cała szkoła. Napisaliśmy artykuł do szkolnej gazetce, który ukaże się wkrótce na łamach tego miesięcznika. Otworzyliśmy Fanpage na Facebooku, który pokazuje naszą pracę od kuchni, mamy nadzieję, że będzie to dobry sposób na dotarcie do wielu młodych ludzi, mieszkańców „naszej małej ojczyzny”. Jesteśmy głęboko przekonani, że w ciągu kilku miesięcy jesteśmy w stanie poruszyć lokalną społeczność.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

W pierwszej kolejności chcielibyśmy dotrzeć do osób, które nie są obojętne w sprawach Osowej Góry. Na terenie naszego osiedla mieszka obecny prezydent Bydgoszczy, Pan Rafał Bruski, to jego zapytalibyśmy czy zauważa problem wandalizmu. To samo pytanie zadalibyśmy dyrektorowi  osowogórskiego  Zespołu Szkół nr 27 oraz radnym naszej dzielnicy.
Na słowie wandalizm się nie kończy, na naszym osiedlu leży bardzo dużo śmieci, które zatruwają środowisko oraz psują ładny, naturalny wygląd osiedla. W celu likwidacji śmieci z trawników i pięknych, okalających Osową Górę lasów urządzimy akcję, w której posprzątamy część „okazów ludzkiej głupoty”.

Nie chcemy aby skończyło się na kilku wywiadach. Planujemy  poruszyć lokalnych aktywistów, do których chcielibyśmy się dołączyć i udokumentować miejsca zniszczone. Na podstawie zdjęć i rozmów z mieszkańcami zamierzamy wysłać pismo do Urzędu Miasta z prośbą o zajęcie się sprawą, która jest tak bliska mieszkańcom naszego osiedla.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze