OCENA ZESPOŁU: 11PKT
Ocena cząstkowa: 2,75PKT
Przeprowadzenie badania: 1PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 3PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
PRZEPROWADZENIE BADANIA Badanie w sposób znaczący odbiega od metody „spaceru badawczego” – nie przeprowadzono spaceru zgodnego z Poradnikiem, lecz sondę uliczną (to badani, a nie badacze, mieli spacerować w celu obserwacji okolicy i udzielenia odpowiedzi na zadane pytania). WNIOSKI Wnioski wynikają z badań i są konkretne, lecz nie mają charakteru innowacyjnego. PLAN DZIAŁAŃ Plan działań nie jest wystarczająco szczegółowy – do każdego pomysłu wskazano jedynie po jednym działaniu rozpoczynającym jego realizację, a nie szereg działań od początku do końca realizacji pomysłu. Mocną stroną jest zaplanowanie zaangażowania zespołu w realizację planu. SZCZEGÓLNA WARTOŚĆ PRACY Trudno wskazać elementy wyróżniające wykonane zadanie w porównaniu do pozostałych zespołów. KOMENTARZ OGÓLNY Praca została wykonana z dużym zaangażowaniem, czego gratulujemy. W przyszłości warto zwrócić uwagę na to, aby realizować zadania zgodnie z wytycznymi - przygotowano ciekawą relację, lecz niestety w zakresie przeprowadzenia badania oraz wniosków nie wpisuje się ona w kryteria zadania konkursowego.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Młodzi zmieniają przestrzeń dla młodych (i nie tylko)
Młodzi zmieniają przestrzeń dla młodych (i nie tylko)

28 marca 2015 r. wybraliśmy się na ulicę Damrota – jedną z najmniej zadbanych ulic w Kluczborku – i na (pobliski) miejscowy Rynek, by dowiedzieć się i porównać, jakie zdanie w kwestii tamtej okolicy mają mieszkańcy Kluczborka.

28 marca 2015 r. wybraliśmy się na ulicę Damrota – jedną z najmniej zadbanych ulic w Kluczborku – i na (pobliski) miejscowy Rynek, by dowiedzieć się i porównać, jakie zdanie w kwestii tamtej okolicy mają mieszkańcy Kluczborka.

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie dotyczyło warunków życia przy ul. Damrota, ulicy znajdującej się bardzo blisko Rynku, ale zupełnie się od niego różniącej. Na niedawno odnowionym rynku panuje miła, pogodna atmosfera, a wszędzie wokół jest czysto. Ul.Damrota natomiast jest tego przeciwieństwem. Wszędzie walają się śmieci, ze ścian odpada tynk, nie ma lamp, a wieczorami wystarczy skręcić w złą uliczkę i… kłopoty gotowe. Paradoksalnie: znajduje się tam m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, do którego uczęszcza bardzo wiele dzieci i gdzie zajęcia kończą się najczęściej późnym popołudniem lub nawet wieczorem. Dlatego postanowiliśmy interweniować.

28 marca 2015 roku w godzinach popołudniowych przeprowadziliśmy sondę wśród przechodniów na kluczborskiego rynku, pytając, co sądzą o ul. Damrota. Później rozmawialiśmy mieszkańcami tej ulicy. Nagraliśmy większość odpowiedzi, chyba że - głównie ma się to do tej drugiej grupy - nie udzielano nam na to pozwolenia. Efekty naszej kilkugodzinnej pracy podsumowaliśmy tego samego dnia.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytanie badawcze:
Jaką opinię ma ul.Damrota wśród jej mieszkańców i wśród osób tam niemieszkających?

Pytania, które zadaliśmy naszym rozmówcom na Rynku:
1. Jakie ma Pan/i zdanie na temat ul. Damrota?
2. Jakie są największe plusy i minusy tej ulicy?
3. Czy mógłby/mogłaby Pan/i tam mieszkać?
4. Czy nie boi się Pan/i tamtędy przechodzić? Jeśli tak, to - dlaczego?
5. Co należy zmienić?

Pytania, które zadaliśmy naszym rozmówcom z ul. Damrota:
1. Jakie ma Pan/i zdanie na temat ul. Damrota?
2. Jakie są największe plusy i minusy tej ulicy?
3. Czy podoba się Pan/i życie tutaj?
4. Czy uważa Pan/i, że ta ulica ma złą opinię wśród mieszkańców Kluczborka? Jeśli tak, to - dlaczego?
5. Co należy zmienić?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział 30 osób. Na rynku były to: 5 matek z małymi dziećmi, 11 osób dorosłych, 14 nastolatków.
Na ul. Damrota rozmawialiśmy z 15 osobami - 9 nastolatków i 6 osób dorosłych.
Wybraliśmy takie osoby, gdyż ważne było dla nas zdanie całego społeczeństwa, a nie tylko jednej grupy wiekowej. W obu tych miejscach porozwieszaliśmy plakaty informujące o chęci przeprowadzania ankiety w dniu 28 marca 2015 r. Przed rozwieszeniem plakatu zawsze pytaliśmy o zgodę osobę, do której należało owo miejsce (np. przed naklejeniem plakatu na witrynę sklepu, rozmawialiśmy z jego właścicielem). Nie naklejaliśmy plakatów na słupy ogłoszeniowe, gdyż wcześniej potrzeba na to zgody odpowiedniego urzędu.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Dowiedzieliśmy się, że gdy się ściemnia, ulica jest bardzo słabo oświetlona i należy umieścić na niej więcej lamp, a także naprawić jedną obecnie niedziałającą.
2. Mieszkańcy ulicy skarżyli się na zbyt małą liczbę koszy na śmieci – należy postawić kilka nowych.
3. Prawie wszyscy nasi rozmówcy skarżyli się na brak bezpieczeństwa w obrębie tej ulicy. Należy sprawić, by policja przeprowadzała w tym miejscu więcej patroli.

4. W porozumieniu z mieszkańcami na obdartych z farby ścianach zamieścimy gustowne kolorowe graffiti. 
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego badania ogłosiliśmy w lokalnej gazecie w miejscu na listy czytelników. Oprócz tego wydrukowaliśmy plakaty, które umieściliśmy w miejscach, w których wcześniej porozwieszaliśmy plakaty informujące o wydarzeniu. W ten sposób ludzie, którzy wcześniej ujrzeli nasze plakaty, wiedzą, że nie było to markowanie działania, a rzetelna praca. Oprócz tego informacje ogłosiliśmy w naszej gazetce szkolnej i na stronie szkoły, a także na Facebooku i Twitterze.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

1. Organizujemy na kluczborskim rynku zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na naprawę niedziałającej lampy, a także – postawienie nowych lamp w najbardziej odpowiednich do tego miejscach. Oprócz tego, podczas najbliższych Dni Kluczborka będziemy mieć stoisko, w którym zorganizujemy loterię z fantami, które podarują nam uczniowie naszej szkoły. Cały zysk z loterii zostanie przeznaczony na nowe latarnie.
2. Napisaliśmy do Urzędu Miasta list, w celu postawienia dodatkowych koszy na śmieci na ul. Damrota (czekamy na odpowiedź).
3. Podczas naszej wizyty na Komendzie Policji w Kluczborku zostaliśmy zapewnieni o większej liczbie patroli na ulicy Damrota.

4. Znaleźliśmy ludzi, którzy mają chęci i umiejętności w malowaniu graffiti i którzy mogą zrobić to zupełnie za darmo. Chcemy porozumieć się ze wszystkimi mieszkańcami danego bloku i jeśli każdy z nich wyrazi zgodę na umieszczenie graffiti na wspólnie wybranym miejscu – zabierzemy się do pracy.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze