OCENA ZESPOŁU: 18PKT
Ocena cząstkowa: 4,5PKT
Przeprowadzenie badania: 5PKT
Wnioski: 6PKT
Plan działań: 5PKT
Szczególna wartość pracy: 2PKT
KOMENTARZ:
Dobrym pomysłem było stworzenie próbnego spaceru i próbnych badań, które pomogły Wam ustalić jaka będzie trasa. Zorganizowaliście także promocję Waszego wydarzenia (na spacer jednak rzeczywiście przyszło mało osób dlatego straciliście dwa punkty. Pozyskaliście istotnych sojuszników, spytaliście o zdanie mieszkańców i władze miejscowości. Wasze pomysły są dobre, sprawiliście do kogo się zwrócić ws. zniszczonego chodnika. Pamiętajcie, żeby nie tylko czekać na decyzję władz ale już zabrać się do tych rzeczy, które są w granicach Waszych możliwości, takie jak uprzątnięcie terenu. Życzymy Wam powodzenia w realizacji planów!

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Mosty - mała wieś, gdzie nie ma co robić
Mosty - mała wieś, gdzie nie ma co robić

Witamy, nazywamy się Filip Ławiński i Bartosz Wójtowicz, jesteśmy uczniami ZS nr 1 w Goleniowie, mieszkamy w miejscowości Mosty. Celem naszego badania było ustalenie jak wolny czas spędza młodzież w Mostach i czego brakuje w naszej miejscowości.

Witamy, nazywamy się Filip Ławiński i Bartosz Wójtowicz, jesteśmy uczniami ZS nr 1 w Goleniowie, mieszkamy w miejscowości Mosty. Celem naszego badania było ustalenie jak wolny czas spędza młodzież w Mostach i czego brakuje w naszej miejscowości.

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie dotyczyło wsi Mosty - jest to niewielka miejscowość w której znajdują się między innymi 3 boiska do piłki nożnej, świetlica środowiskowa, Ochotnicza Straż Pożarna, piękny park, stadnina, oraz biblioteka. Zanim zorganizowaliśmy spacer badawczy przeprowadziliśmy wywiady oraz ankiety wśród uczniów ZSP Mosty, jak również osób mających wpływ na życie młodzieży oraz rozwój naszej miejscowości. Opracowaliśmy plan spaceru zwracając szczególną uwagę na miejsca w których dzieci i młodzież najchętniej spędzają wolny czas. Dzięki współpracy z dyrekcją ZSP udało nam się szybko znaleźć grono osób chętnych do pomocy przy realizacji naszego badania. W szkole w Mostach odbyła się również wystawa prac uczniów związana z miejscami w których uczniowie najchętniej spędzają wolny czas. Dzień przed spacerem przetestowaliśmy całą trasę. Osób, które zadeklarowały swój udział w spacerze ostatecznie nie było zbyt wiele, więc postanowiliśmy, że nie ma sensu dzielić się na grupy i wyruszyliśmy w drogę.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytanie badawcze: Jak można zmienić przestrzeń publiczną w naszej miejscowości?
Pytania ogólne:
-jaka jest opinia na temat młodzieży w Mostach?
-gdzie i w jaki sposób młodzież spędza wolny czas?
-czy miejsca takie jak m.in. boiska, świetlica środowiskowa itd. spełniają oczekiwania młodzieży?
-co można zmienić w naszej miejscowości?
-jakie zmiany mogły by wpłynąć na większe zainteresowanie istniejącą już przestrzenią publiczną?
Pytania do młodzieży:
-jak i gdzie lubisz spędzać wolny czas?                         
 -czego brakuje w Mostach?
-czy w Twojej miejscowości organizowane są imprezy promujące aktywne spędzanie wolnego czasu?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu (ankiety, wywiady i spacer) wzięło w sumie udział 65 osób (13 małych dzieci, 29 nastolatków, 19 osób dorosłych, , 4 osoby starsze). Tydzień przed spacerem wywiesiliśmy plakaty w ZSP Mosty, oraz na tablicach ogłoszeń w sklepach, poza tym osobiście zapraszaliśmy mieszkańców Mostów. Założyliśmy wydarzenie na Facebooku, co przyciągnęło młode osoby, które chciałyby wpłynąć na środowisko w którym żyje. Spacer odbył się w środę (01.04.2015r.) ok. godz. 16:00. Plan spaceru znajduje się w załączniku. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Mimo iż mamy 3 boiska do piłki nożnej tylko jedno nadaje się do użytku jednak właściciel ośrodka sportowego zabrania z niego korzystać.
2. Świetlica środowiskowa jest otwarta w czasie, kiedy starsza młodzież znajduje się na zajęciach w szkołach, ponadto jest ograniczony wiekowo wstęp, przez co znaczna część młodzieży nie może z niej korzystać.
3. Brak infrastruktury, pozwalającej na aktywne spędzanie czasu przy świetlicy środowiskowej.
4. Brak zajęć tematycznych, które przyciągają młodzież.
5. Zaniedbany, źle zorganizowany (brak ścieżek, oświetlenia, ławek) park i znajdujące się w nim łowisko.-> zwrócimy się w tej sprawie do burmistrza gminy Goleniów, oraz do Nadleśnictwa Nowogard, które odpowiada za park.
6. Młodzież bardzo szybko traci zainteresowanie wszystkim co dostaje oraz zbyt szybko uważa się za osoby dorosłe, przez co traci smak dzieciństwa.
7. Uszkodzony chodnik prowadzący na przystanek autobusowy. -> należy zgłosić ten problem do zarządcy drogi wojewódzkiej nr 113.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego badania przedstawiliśmy sołtysowi  oraz osobom, które brały w nim udział w naszym badaniu i były zainteresowane wynikami jakie wypracowaliśmy.  Wyniki zostały również wywieszone na plakatach przy tablicach ogłoszeń w sklepach  oraz udostępnione na stronie szkoły i na stronie powiatu Goleniowskiego.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wnioski 2 i 3 skonsultujemy z pracownikami świetlicy środowiskowej i podmiotem odpowiedzialnym za funkcjonowanie tej placówki.
W sprawie uszkodzonego chodnika wystosujemy odpowiednie pismo do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o rozpatrzenie możliwości przeprowadzenia remontu wyżej wymienionego odcinka chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 113.

Zwrócimy się do Burmistrza i Starosty w sprawie boisk, spróbujemy przekonać te osoby do naszego zdania na temat konieczności poprawy jakości boisk w Mostach.
Postaramy się przekonać młodzież do udziału w zebraniach wiejskich, ponieważ jest to najlepszy sposób na bezpośredni kontakt z sołtysem i radą sołecką, i daje to młodzieży możliwość przekazania swoich uwag dotyczących życia w naszej miejscowości.
Zorganizujemy sprzątanie parku.


Wspólnie z sołtysem przekonaliśmy zarząd stowarzyszenia „Arkadia” do udostępnienia wszystkim mieszkańcom boiska, za które odpowiedzialne jest to stowarzyszenie.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

W sobotę 23 maja z pomocą dyrekcji ZSP Mosty, sołtysa wsi oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Goleniów zorganizowaliśmy sprzątanie parku w Mostach. Akcja miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jak przy niewielkim nakładzie pracy i wysiłku można zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki poświęceniu kilkudziesięciu minut zaangażowana w akcję młodzież sprawiła, że przebywanie w parku stało się o wiele przyjemniejsze.

Wysłaliśmy również pismo do Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, w sprawie remontu chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 113, lecz na razie nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie. 
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem była akcja sprzątania parku, a właściwie zainteresowanie przedsięwzięciem ze strony władz i młodzieży. W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób (głównie uczniowie ZSP w Mostach) dzięki czemu sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie.

Byliśmy naprawdę mile zaskoczeni tak pozytywną reakcją młodych ludzi na naszą prośbę o pomoc przy sprzątaniu.
Co się NIE udało i dlaczego?

Niestety nie udało się przekonać władz do remontu boiska przy ZSP Mosty. Dyrekcja szkoły od wielu lat zwraca się w tej sprawie do odpowiednich organów, lecz wciąż brakuje środków na przeprowadzenie takiej inwestycji.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Dyrekcja i nauczyciele ZSP w Mostach - pomoc przy organizacji sprzątania świata
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Goleniów - dostarczenie worków na śmieci i rękawiczek jednorazowych oraz odbiór śmieci

Sołtys wsi Mosty - dostarczenie worków na śmieci i rękawiczek oraz narzędzi potrzebnych do sprzątania.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W sprzątaniu parku brali udział uczniowie i nauczyciele ZSP w Mostach oraz mieszkańcy wsi.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Chcemy zachęcić młodzież do udziału w zebraniach wiejskich, ponieważ jest to najlepszy sposób na kontakt z sołtysem i radą sołecką. Na tych spotkaniach młodzież może wyrażać swoje zdanie na temat planowanych działań na terenie sołectwa oraz składać własne propozycje zmian w naszej miejscowości.

Będziemy nadal kontaktować się z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Koszalinie w sprawie remontu chodnika.  

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze