OCENA ZESPOŁU: 7PKT
Ocena cząstkowa: 1,75PKT
Przeprowadzenie badania: 1PKT
Wnioski: 5PKT
Plan działań: 1PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
Wskazano, że badanie zostało przeprowadzone metodą spaceru badawczego, jednak z opisu i filmu wynika, że uczestniczki przeprowadziły w parku zwykła ankietę. Niestety taka forma znacząco odbiega od formy opisanej w przewodniku, oraz instrukcji wysyłanych przez koordynatorkę w których wyraźnie zaznaczaliśmy, żeby NIE robić akiety. Ze względu na rażące różnice względem opisanej metody mogę przyznać tylko 1 punkt za przeprowadzenie badania. Zawarto 4 wnioski wynikające z badania, do każdego przedstawiono również pomysł na działanie, są one jednak dość ogólne i żaden nie odnosi się do działań, któe mogłyby być wykonane bezpośrednio przez młodzież. Plan działań bardzo skrótowy, nie opisano w jaki sposób odpowiada to na wnioski z badania ("Chcemy za pomocą wydarzenia na Facebooku zdobyć wsparcie Rybniczan." - ale do czego to wsparcie, co chcecie zrobić?) Nie wskazano żadnych konkretnych działań, jakie zamierzają podjąć uczestniczki.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Nowe miejsca także potrzebują zmian
Nowe miejsca także potrzebują zmian

29 marca wyruszyliśmy do nowo powstałego parku tematycznego przy ul. Kotucza w Rybniku. Losowym przechodniom, chętnym do udziału w ankiecie, zadawaliśmy pytania na temat parku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszego badania!

29 marca wyruszyliśmy do nowo powstałego parku tematycznego przy ul. Kotucza w Rybniku. Losowym przechodniom, chętnym do udziału w ankiecie, zadawaliśmy pytania na temat parku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszego badania!

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Przygotowania do przeprowadzenia badania rozpoczęliśmy dość wcześnie. Już długo przed przeprowadzeniem ankiety układaliśmy pytania w taki sposób, aby były odpowiednie dla każdego. Gdy pytania był już ułożone, zaopatrzyliśmy się w dyktafon i ruszyliśmy w drogę! 


Nasze badanie przeprowadziliśmy w nowo powstałym parku tematycznym przy ul. Kotucza w Rybniku dnia 29 marca. Mimo złej pogody w parku znaleźliśmy sporo chętnych do wzięcia udziału w naszej ankiecie. Najwięcej było osób z dziećmi, nie zabrakło także młodzieży. 


Podchodząc do losowych przechodniów, przedstawialiśmy siebie i nasz projekt, a następnie pytaliśmy, czy chcieliby wziąć udział w krótkiej ankiecie. Do wzięcia udziału nie zgodziły się tylko dwie osoby, z czego jedna się spieszyła. Następnie, nagrywając pytania i odpowiedzi na dyktafon przeprowadzaliśmy ankiety.  Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

 
  • Dorośli z dziećmi / Młodzież w wieku szkolnym

-Jak podoba Ci się nowy park?
-Jak często w nim przebywasz?
-Czy jest on miejscem, w którym chętnie spędzasz czas?
-Co w parku podoba Ci się najbardziej?
-Co chciałbyś/a zmienić w parku?
-Co sądzisz o betonowych ławkach?
-Czego brakuje Ci w parku?
-Czy masz jakieś dodatkowe uwagi na temat parku?
 
  • Rowerzyści

-Jak podoba Ci się nowy park?
-Jak często przez niego przejeżdżasz?
-Czy jest on miejscem, przez które chętnie się przejeżdża?
-Czy masz gdzie zaparkować swój rower?
-Jak sprawuje się nowa ścieżka rowerowa?
-Czy park jest miejscem przyjaznym dla rowerzystów?
-Co sądzisz o betonowych ławkach?
-Masz jakieś uwagi na temat parku?
 
 
 
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w badaniu udział wzięli: młodzież w wieku szkolnym, dorośli z dziećmi, osoby starsze oraz rowerzyści. Dlaczego akurat oni? Ponieważ park przede wszystkim przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i rowerzystów. Jednak nie brakuje miejsc przyjaznych także osobom starszym. Z tego właśnie względu chcieliśmy usłyszeć ich opinie na temat parku.  
 
Razem, w badaniu wzięło udział 14 osób. 5 z nich to młodzież w wieku szkolnym, 6 to dorośli z dziećmi, 1 osoba to Pani w starszym wieku, 1 student oraz 1 rowerzysta. Niestety z powodu pogody nie znaleźliśmy więcej rowerzystów. WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

Wnioski z badanie okazały się zaskakujące! W parku brakuje kilku drobnych, jednak znaczących rzeczy. Oto najważniejsze z nich:
 
  • w parku brakuje toalet,
  • rowerzyści nie mają gdzie zaparkować swoich rowerów,
  • studentom brak stolików, przy których mogliby się uczyć na świeżym powietrzu,
  • park nie jest za bardzo przyjazny dzieciom z niepełnosprawnością.

 
Z tego względu w parku powinny zajść zmiany, takie jak:
 

  • postawienie w parku chociażby toi toi,
  • zamontowanie stojaków na rowery,
  • postawienie ławek i stolików,
  • dodanie do parku urządzeń odpowiednich dla osób niepełnosprawnych.

Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszych badań chcieliśmy ogłosić Radzie Miasta podczas krótkiego spotkania. Niestety jednak, Pani sekretarka nie potraktowała nas poważnie. Z tego względu chcemy założyć publiczne wydarzenie na Facebooku, w którym przedstawimy nasze wyniki. Najpierw jednak przedstawimy je naszej Radzie Dzielnicy, która z pewnością pokieruje nas do odpowiednich osób. 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Chcemy za pomocą wydarzenia na Facebooku zdobyć wsparcie Rybniczan. Mamy nadzieję, że wtedy Rada Miasta spojrzy na te problemy z trochę innej perspektywy. W wydarzeniu to my będziemy organizatorami, jako reprezentacja młodzieży oraz dwójka innych osób, która reprezentować będzie osoby dorosłe i starsze. Chcemy zaangażować nasze gimnazjum, które posiada oddziały integracyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz naszą Radę Dzielnicy. Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze