OCENA ZESPOŁU: 17PKT
Ocena cząstkowa: 4,25PKT
Przeprowadzenie badania: 7PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 3PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
PRZEPROWADZENIE BADANIA Badanie przeprowadzono zgodnie z Przewodnikiem, lecz nie miało charakteru innowacyjnego. WNIOSKI Wnioski są konkretne i wynikają z badania, lecz nie mają charakteru innowacyjnego. PLAN DZIAŁAŃ W tym elemencie nie wskazano konkretnego planu działań, lecz spis różnych działań dotyczących realizacji różnych pomysłów. Przypominamy, że zgodnie z kryteriami należało wybrać jeden konkretny pomysł (np. zasadzenie kwiatów) i opisać szczegółowo działania, które pozwolą na zrealizowanie tego pomysłu. SZCZEGÓLNA WARTOŚĆ PRACY Praca nie wyróżnia się spośród innych relacji. KOMENTARZ OGÓLNY Praca została wykonana z dużym zaangażowaniem, czego gratulujemy. W przyszłości warto zwrócić uwagę na to, aby realizować zadania zgodnie z wytycznymi - przygotowano ciekawą relację, lecz w kilku elementach nie wpisywała się w pełni w kryteria zadania.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Park Kolejarzy inaczej nam się marzy!
Park Kolejarzy inaczej nam się marzy!

Licealistki zainteresowały się jednym z oleśnickich parków, chciałyby go uatrakcyjnić i sprawić, aby młodzież chętniej spędzała w nim czas. Dnia 02.04.15r. przeprowadziły badanie wśród Oleśniczan. Wyniki okazały się być bardzo ciekawe.

Licealistki zainteresowały się jednym z oleśnickich parków, chciałyby go uatrakcyjnić i sprawić, aby młodzież chętniej spędzała w nim czas. Dnia 02.04.15r. przeprowadziły badanie wśród Oleśniczan. Wyniki okazały się być bardzo ciekawe.

Telewizja przyjechała

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Burza mózgów, pomysły, planowanie i działanie... Wszystko zaczęło się długo przed samym badaniem - najpierw musiałyśmy wybrać przestrzeń, którą przydałoby się zmienić. Padło na park, niegdyś tak piękny i zachwycający. Następnym wyzwaniem było stworzenie kartonowego telewizora, przy którym było naprawdę sporo pracy! Data kręcenia ustalona, informowanie o transmisji się zaczęło. Odwiedziłyśmy każdą klasę w szkole, pukałyśmy do drzwi sąsiadów i zawiadomiłyśmy wszystkich znajomych. Pogoda 2 kwietnia nie dopisywała, mimo to nie zrezygnowałyśmy. Rozłożyłyśmy 'studio' i zaczęło się kręcenie. Ludzie wypowiadali się chętnie, jednak z mniejszym entuzjazmem zgadzali się na filmowanie. 
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Naszym głównym pytaniem badawczym było: " Czy w parku można miło i bezpiecznie spędzić czas?"
W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie badawcze zadałyśmy przechodniom szereg bardziej szczegółowych pytań:
1. Czy często bywa Pani/Pan w tym parku?
2. Czy znajdujący się tutaj skatepark zaspokaja potrzeby młodzieży?
3. Co przeszkadza Pani/Panu w tym parku?
4. Co można by zmienić, czego brakuje w parku?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu brały udział osoby, które chciały się wypowiedzieć na temat badanej przestrzeni. Udało nam się porozmawiać z około 40 osobami, niestety nakręcić wypowiedzi udało nam się tylko w 9 przypadkach, ponieważ ludzie niechętnie stawali przed kamerą. Badane osoby przedstawiały różne grupy wiekowe, od dzieci do osób starszych. Uznałyśmy to za świetny pomysł, ponieważ park to miejsce dla wszystkich. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

- Należy zmienić stary skatepark, który jest mało różnorodny i nie do końca przystosowany do używania przez młodzież;
- Ludzie w parku nie zawsze czują się bezpiecznie, ponieważ na jego terenie przebywają osoby spożywające alkohol; 
- Parkowe uliczki nie nadają się do jazdy na rolkach czy rowerze, ponadto ludzie starsi muszą uważać poruszając się po nich;
- Ludziom brakuje w parku kolorów - kwiatów;
- Młodzi ludzie chcieliby, aby na boisku do koszykówki stanął drugi kosz;
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Relacja z badania umieszczona została w serwisie youtube.pl. Link do filmów razem z opisem wyników umieściłyśmy na portalach społecznościowych oraz rozesłaliśmy do znajomych. Zamierzamy również zawiadomić lokalne media.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

W najbliższym czasie zaczniemy zbierać podpisy pod petycją zakładającą rewitalizację jedynego w Oleśnicy skateparku znajdującego się w Parku Kolejarzy. Następnie udamy się do burmistrza Oleśnicy, przedstawimy wyniki badań oraz podpisaną petycję. 
Udamy się do Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy gdzie również przedstawimy wyniki naszego badania oraz zwrócimy uwagę na potrzebę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców - poprosimy o zwiększenie liczby patroli w parku.
Zwrócimy się do lokalnych władz z prośbą o możliwość zasadzenia w parku kwiatów. W szkole przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup potrzebnych materiałów. Wśród uczniów naszego liceum zbierzemy ochotników, którzy pomogą nam zasadzić kwiaty w parku.
Oprócz tego zamierzmy również przeprowadzić wielkie sprzątanie całego parku.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

1) Zebrałyśmy podpisy pod petycją dotyczącą wyremontowania skateparku znajdującego się w Parku Kolejarzy.
2) Wraz ze znajomymi mieszkającymi nieopodal badanego terenu posprzątałyśmy teren parku z wszelkiego rodzaju śmieci i odpadków.
3) Odwiedziłyśmy komendę policji i spotkałyśmy się z osobą odpowiedzialną za pilnowanie ładu i porządku w parku. Rozmawiałyśmy o problemach dotyczących parku i o zmartwieniach trapiących jego bywalców.
4) Zwróciłyśmy uwagę młodzieży w swojej szkole na to, że są rzeczy które należy zmieniać i że sami mamy na to wpływ.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Za największy sukces uważamy zgromadzenie ludzi, którzy zechcieli pomóc nam w uporządkowaniu parku. Było to trudne ponieważ niewiele osób chciało poświęcić swój czas. Grupa byłą mała ale sprawna, co pozwoliło pięknie wysprzątać cały teren i uzbierać woki pełne śmieci.
Za bardziej osobisty sukces uważamy przełamanie swojej nieśmiałości w kontaktach z innymi ludźmi, co było niezbędne podczas projektu. 
Nareszcie mogłyśmy przeprowadzić coś od początku do końca, bez narzucania z góry co i jak mamy zrobić, dlatego jesteśmy dumne z całości bo to nasz projekt :)
Co się NIE udało i dlaczego?

Nie udało nam się przeprowadzić zbiórki pieniędzy na zasadzenie kwiatów ponieważ ludzie niechętnie odnosili się do tego pomysłu tłumacząc, że faktycznie brakuje w parku kwiatów ale organizacja zbiórki na ten cel jest bezsensowna.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

W razie problemów zawsze mogłyśmy zwrócić się do naszej opiekunki, nauczycielki w naszej szkole. Pomagała nam ona w kwestiach bardziej prawnych. Sojusznikami okazali się koledzy i koleżanki w szkole, pomogli nam oni zbierać podpisy pod petycją.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W sprzątaniu parku pomogli nam znajomi mieszkający nieopodal niego.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

We wtorek 2 czerwca umówione jesteśmy na spotkanie z Komendantem Powiatowej Policji w Oleśnicy w celu szczegółowego opracowania rozwiązań dotyczących niskiego poziomu bezpieczeństwa wśród bywalców parku.
Zamierzamy również umówić się na spotkanie z burmistrzem Oleśnicy, kiedy tylko będzie to możliwe, w celu omówienia potrzeb bywalców parku.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze