OCENA ZESPOŁU: 0PKT
Ocena cząstkowa: 0PKT
Przeprowadzenie badania: 0PKT
Wnioski: 0PKT
Plan działań: 0PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
Badanie zostało przeprowadzone w ciekawy sposób, niestety relacja zawiera jedynie pokaz zdjęć poszczególnych miejsc, nie zawiera natomiast żadnej dokumentacji badania, przez co nie możemy ocenić Waszej pracy. Gratulujemy zaangażowania dużej liczby osób badanych, żałujemy, że nie załączyliście dokumentacji badania prócz mapy.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Park „sercem miasta”
Park „sercem miasta”

W niedzielne popołudnie 29 marca 2015 wyposażeni w pióra, kamery i netbooki wspólnie z harcerzami 5 Koneckiej Drużyny Harcerskiej wyruszyliśmy do koneckiego parku, aby wybadać „co w trawie piszczy”. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

W niedzielne popołudnie 29 marca 2015 wyposażeni w pióra, kamery i netbooki wspólnie z harcerzami 5 Koneckiej Drużyny Harcerskiej wyruszyliśmy do koneckiego parku, aby wybadać „co w trawie piszczy”. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

Zaplanujcie okolicę

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badaniem został objęty obszar Parku Miejskiego im. Tarnowskich w Końskich oraz tereny po drugiej stronie ulicy Sportowej od ulicy 1 Maja do stadionu Neptuna Końskie. Zanim przeprowadziliśmy ankiety przez kilka dni omawialiśmy problemy parku, przeprowadzaliśmy zwiad terenowy w celu poznania wszystkich także mniej widocznych defektów. Później ułożyliśmy pytanie badawcze, na którego podstawie stworzyliśmy ankietę. Następnie rozpoczęliśmy poszukiwania partnerów i sojuszników naszego projektu. Informacje na temat przeprowadzanego przez nas badania ogłosiliśmy na Facebooku i stronie 5 KDH „Feniks”. Kulminacyjnym punktem akcji był 29 marca. Ze smartfonami i ankietami wyruszyliśmy do parku. Przez całe popołudnie rozmawialiśmy z przechodniami o parku, dodawaliśmy wspólnie punkty na mapie on-line, robiliśmy zdjęcia, Planowaliśmy nasz park.

Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytanie badawcze: Czy konecki park spełnia rolę serca miasta i w pełni wykorzystuje swój potencjał?


1. Grupa: Dzieci i Młodzież
Jak często spędzasz czas w parku? Dlaczego?
Co jest według ciebie największą atrakcją parkową?
Co zmieniłbyś w parku mając milion dolarów?
2. Grupa: Dorośli
Jak często przychodzi Pan/Pani do parku? Dlaczego?
Jaki jest wg Pana/Pani największym defektem koneckiego parku?
Co jest wg Pana/Pani największą zaletą parku?
Jak można zagospodarować opuszczone tereny wokół dworca?

Dodatkowo ankietowani byli proszeni o dodanie miejsca na mapie on-line, która mieliśmy otworzoną na smartfonie.

Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział łącznie 50 osób. (5 małych dzieci, 21 nastolatków, 3 mamy z dzieckiem, 4 osoby w wieku emerytalnym, 7 mężczyzn, 9 kobiet i przyjezdny z latającym dronem). Chcieliśmy uzyskać szerokie spojrzenie na sytuację parku, dlatego ankietowani pochodzą ze wszystkich grup wiekowych. Każdy mógł się włączyć w akcję nie wychodząc z domu: wypełniając ankietę na Facebooku lub dodając nowe miejsce do interaktywnej mapy koneckiego parku, udostępnioną na FB. Z tej opcji skorzystała wyłącznie młodzież. Termin naszego badania w parku to niedzielne popołudnie. Wtedy można spotkać tam najwięcej ludzi, zwłaszcza osób starszych i rodzin, które nie wzięły udziału w badaniu on-line.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Park jest miejscem spacerów ludzi z każdej grupy, częściej odwiedzanym latem niż zimą, atrakcyjnym również dla przyjezdnych.
2. Wielkimi atrakcjami parku są: latem- fontanna, zimą – górka parkowa.
3. Starsze pokolenie uważa, że w parku już wiele zrobiono, młodzież chce zmian, jest kreatywna.
4. Większość dorosłych uważa, że w Końskich brakuje miejsc dla młodych.
5. Większość osób chce aby park był po prostu zadbany.
6. Zauważalna jest potrzeba renowacji wielu miejsc: zabytków z zespołu parkowo-pałacowego, Ogródka Jordanowskiego i koneckiego dworca.
7. Parkowa biblioteka jest miejscem, gdzie organizowane są różne zajęcia dla młodzieży przedszkolnej.
8. Usunięcie sceny zmniejszyło liczbę wydarzeń kulturalnych.
9. Konecki dworzec jest w opłakanym stanie, a swoim wyglądem odstrasza potencjalnych turystów.
10. Ludzie chcieliby, aby w Końskich funkcjonowało kino, park był ogrodzony, ciekawym pomysłem wydaje się być budowa siłowni na świeżym powietrzu.

Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wnioski i dalsze plany oraz gotową mapę ogłosiliśmy na Facebooku wśród koneckich grup społecznych, harcerskich itp. oraz znajomym, a osobom biorącym udział w badaniu wysłaliśmy prywatne wiadomości z wynikami badań. Osobiście wybraliśmy się do naszych partnerów i współpracowników w celu przedstawienia wniosków i planów, które chcemy zrealizować. Miłym zaskoczeniem była dla nas chęć dalszej współpracy i pomocy zaangażowanych w badanie osób, instytucji i organizacji. Wyniki badań ogłosiliśmy oczywiście na zbiórce 5 KDH „Feniks” bez której nie udałoby się wykonać naszego zadania.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wyniki naszego badania, które objęło de facto wady parku miejskiego przekazaliśmy burmistrzowi, który zadeklarował się poruszyć ten temat na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Po „śledztwie” w sprawie terenu dworca dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie ma rozpocząć się budowa niespożywczego sklepu na części terenu PKP.
A oto nasze plany: My zajęliśmy się sprawą starego placu zabaw.
  • W porozumieniu z Burmistrzem Końskich zorganizujemy akcję odmalowywania starego wyposażenia Ogródka Jordanowskiego – placu zabaw.

  • W akcję zaangażujemy lokalne drużyny harcerskie, chętną młodzież i ich rodziców.
  • Farby zasponsoruje UMIG Końskie

  • ogłoszenia o akcji rozwiesimy u naszych partnerów oraz na słupach ogłoszeniowych.
  • Za koordynacje akcją odpowiedzialny będzie nasz zespół
  • Akcja odbędzie się w sobotę w maju.
  • Burmistrz wstępnie zadeklarował naprawę zniszczonych elementów placu zabaw
Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Komentarze