OCENA ZESPOŁU: 21PKT
Ocena cząstkowa: 5,25PKT
Przeprowadzenie badania: 8PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 3PKT
Szczególna wartość pracy: 3PKT
KOMENTARZ:
PRZEPROWADZENIE BADANIA Przeprowadzono badanie na wymaganej liczbie osób. W badaniu wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk. Przeprowadzone badanie było dobrze zorganizowane i wypromowane. Jednakże postawione pytania nie miały charakteru innowacyjnego. WNIOSKI Zdaniem sprawdzającego przedstawione wnioski były konkretne, lecz nie miały innowacyjnego charakteru. PLAN DZIAŁAŃ W relacji nie umieszczono planu działań, lecz pomysły na działania, które powinny znaleźć się w części „wnioski”. W części „plan działań” należało napisać, jakie kroki należy podjąć w celu np. znalezienia sponsora stojaków itd. SZCZEGÓLNA WARTOŚĆ PRACY Pracę wyróżnia wysoki poziom szczegółowości, jakość dostarczonych materiałów, a także zaangażowanie sojuszników i opublikowanie wyników badania w mediach lokalnych. KOMENTARZ OGÓLNY Praca została wykonana z dużym zaangażowaniem, czego gratulujemy. Mocną stroną były elementy wymienione w części „szczególna wartość pracy”. W przyszłości warto zwrócić uwagę na to, aby realizować zadania zgodnie z wytycznymi - przygotowano ciekawą relację, lecz niestety w zakresie planu działań nie wpisuje się ona w kryteria zadania konkursowego.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Plac Adama Mickiewicza w Opolu – pomoc potrzebna od zaraz!
Plac Adama Mickiewicza w Opolu – pomoc potrzebna od zaraz!

W drodze do szkoły codziennie przechodzimy przez zaniedbany i opuszczony skwer im. Adama Mickiewicza w Opolu. Postanowiłyśmy odmienić to miejsce. W tym celu przygotowałyśmy akcję społeczną, której wyniki publikujemy poniżej.

W drodze do szkoły codziennie przechodzimy przez zaniedbany i opuszczony skwer im. Adama Mickiewicza w Opolu. Postanowiłyśmy odmienić to miejsce. W tym celu przygotowałyśmy akcję społeczną, której wyniki publikujemy poniżej.

Telewizja przyjechała

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Dnia 3 kwietnia 2015r w godzinach od 8:00 do 14:00 przeprowadziłyśmy sondę uliczną wśród mieszkańców Opola. Nasze studio telewizyjne ustawiłyśmy przed pomnikiem na placu Adama Mickiewicza w Opolu. Informację o planowanej sondzie zamieściłyśmy w Internecie za pośrednictwem portali społecznościowych i oficjalnej strony naszej szkoły. Zapraszałyśmy do niej przechodniów, których zapytałyśmy o opinię na temat skweru przed kościołem. Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

 1. Czy jest Pan/Pani mieszkańcem Opola? 
 2. Czy Panu/Pani podoba się skwer im. Adama Mickiewicza w Opolu? 
 3. Czy uważa Pan/Pani, że należy go zmodernizować? 
 4. Jeśli tak, to jakie zmiany są konieczne? 
 5. Czy w przeszłości wygląd tego miejsca różnił się od stanu dzisiejszego? 
 6. Czy uważa Pan/ Pani to miejsce za atrakcyjnie usytuowane? 
 7. Czy lubi Pan/Pani spędzać tutaj swój wolny czas? 
 8. Czy jeśli miejsce to byłoby zmodernizowane, to częściej spędzałby/-aby tu Pan/Pani czas?


Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Łącznie, w naszej sondzie wzięło udział trzydziestu Opolan. Ankietowani byli przedstawicielami różnych grup wiekowych i społecznych. O zdanie zapytałyśmy łącznie piętnaście kobiet, piętnastu mężczyzn, w tym dwoje dzieci. Badani byli w wieku od 9 do ok. 80 lat. W ramach naszego projektu wypowiedział się dyrektor PSP nr 2 w Opolu – pan Mirosław Śnigórski, pani przedszkolanka z Publicznego Przedszkola nr 6 w Opolu oraz pracownik Politechniki Opolskiej. 


WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

 • Mieszkańcy tej części Opola potrzebują miejsca do rekreacji i wypoczynku, gdzie mogliby spędzać swój wolny czas.  
 • Plac ten jest doskonale usytuowany, w centrum miasta, w otoczeniu wielu opolskich szkół i uczelni.  
 • Wszyscy ankietowani, którzy wzięli udział w naszym badaniu są zdania, iż plac ten jest miejscem zaniedbanym i nieprzyjaznym, wymagającym natychmiastowej rewitalizacji.  
 • Wielu badanych narzekało na nieczystości pozostawiane na trawniku przez spacerujące po parku psy. 
 • Na placu brakuje stojaka rowerowego, z którego mogliby korzystać rowerzyści odwiedzający pobliskie szkoły i instytucje. 
 • Dzieci zwracały uwagę na dziury w nawierzchni, które uniemożliwiają jazdę na rolkach. 
 • Kilku badanych wypowiedziało się na temat złego stanu ławek (odchodząca farba, wyszczerbione deski) ustawionych dookoła skweru. 
 • Istotnym problemem wydaje się też brak odpowiedniego oświetlenia placu, przez co wieczorem, miejsce to jest nieprzyjazne i wręcz niebezpieczne dla mieszkańców.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszej sondy zawarłyśmy w filmiku promującym naszą akcję, który umieściłyśmy w serwisie youtube.com. Udostępniłyśmy go za pośrednictwem strony szkoły i Facebooka. O naszych działaniach poinformowałyśmy też media: portal onet.pl, Nową Trybunę Opolską, Radio Opole oraz opole.naszemiasto.pl. Ponadto wykonałyśmy wirtualną wizualizację placu, którą opublikowałyśmy w Internecie. 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

 1. Napisanie petycji do prezydenta miasta Opola - Arkadiusza Wiśniewskiego. 


 2. Nagłaśnianie akcji w mediach i za pośrednictwem strony Facebook. Chcemy, aby o naszej inicjatywie dowiedziało się jak najwięcej osób. 
 3. Wysprzątanie klombów stojących przed pomnikiem Adama Mickiewicza z wypalonych papierosów oraz zasadzenie tam nowych kwiatów. 
 4. Napisanie petycji o ustawienie koszy na psie odchody na terenie skweru, tak aby przestał on pełnić funkcję kuwety dla czworonogów.  
 5. Znalezienie sponsora wśród opolskich sklepów rowerowych, który ufunduje stojak na rowery. Postawimy go na naszym skwerze, aby zachęcić rowerzystów do korzystania z placu. 
 6. Poszukiwanie sojuszników i sponsorów wśród opolskich firm i instytucji. 
 7. Zgłoszenie naszego projektu do konkursu wniosków finansowanych z Budżetu Obywatelskiego miasta Opola 
 8. Rozdawanie ulotek, rozwieszanie plakatów promujących naszą akcję.


Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Obecnie jesteśmy w trakcie zbierania podpisów pod petycją skierowaną do prezydenta miasta Opole Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Rady Miasta OpolePonadto własnymi siłami wysprzątałyśmy kwietniki stojące przed wejściem na skwer oraz zgłosiłyśmy nasz pomysł na rewitalizację tego miejsca do konkursu wniosków finansowanych z Budżetu Obywatelskiego. Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Najbardziej dumne jesteśmy z poparcia społecznego jakie uzyskałyśmy w trakcie naszych działań. Zgłosiło się do nas wielu kreatywnych ludzi, podobnie jak my zaniepokojonych stanem obecnym placu Adama Mickiewicza w Opolu, którzy mają wiele konstruktywnych pomysłów na rewitalizację tego miejsca :)

Co się NIE udało i dlaczego?

Niestety nie udało nam się nawiązać współpracy z żadną z opolskich firm rowerowych, dlatego też stojak na rowery nie został jeszcze ufundowany :( Ale nie zrażamy się tym niepowodzeniem i planujemy poszukać sponsorów poza granicami naszego miasta.Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Do dalszej współpracy zaprosiłyśmy animatorkę imprez panią Justyną Weigt. Wspólnie planujemy zaktywizować to miejsce i zorganizować tam latem rodzinny festyn. Sponsorami tego wydarzenia zgodziły się zostać liczne opolskie firmy m.in. Yamaha, IQ Pilates, Żłobek DINO oraz Politechnika Opolska. Nasze działania są promowane przez lokalne media, a naszej facebookowej stronie codziennie przybywa fanów.W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Wsparcia w realizacji naszych działań zgodzili się udzielić nam uczniowie naszej szkoły - Publicznego Liceum nr 3 oraz pobliskiego Zespołu Szkół Elektrycznych. Tak jak my, niepokoją się oni stanem tego miejsca i pragną szybkich zmian. Uczestniczyli już wraz z nami w sprzątaniu kwietników przed placem, zaoferowali także swoją pomoc w organizacji letniego festynu.Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Na 18 lipca br. wstępnie zaplanowałyśmy organizację rodzinnego festynu na skwerze Adama Mickiewicza. Chcemy również zebrać 1000 podpisów pod naszą petycją. We wrześniu mamy zamiar zaaranżować spotkanie z posłami z naszego województwa, aby zaprezentować im problem oraz nasze kreatywne pomysły, aby go rozwiązać. Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze