OCENA ZESPOŁU: 26PKT
Ocena cząstkowa: 6,5PKT
Przeprowadzenie badania: 8PKT
Wnioski: 8PKT
Plan działań: 7PKT
Szczególna wartość pracy: 3PKT
KOMENTARZ:
Wasze badanie zostało dobrze przygotowane, zdobyłyście sojuszników, którzy zagwarantowali Wam niezbędne materiały. Zadbałyście żeby zebrać pomysły uczestników badania oraz dowiedzieć się czy teren jest funkcjonalny dla wszystkich grup mieszkańców. Udało Wam się skontaktować z zarządcą terenu, żeby zweryfikować Wasze pomysły. Wasza mapa była świetnym elementem aktywującym mieszkańców. Film dobrze oddaje co się wydarzyło podczas badania. Życzymy Wam powodzenia w realizacji planów!

RELACJE Z DZIAŁAŃ

PLANOWANIE OKOLICY
PLANOWANIE OKOLICY

6 kwietnia 2015 około godziny czternastej wyszłyśmy na nasze osiedle i zaprosiłyśmy ludzi do zaznaczenia problematycznych miejsc na naszej mapie.  

6 kwietnia 2015 około godziny czternastej wyszłyśmy na nasze osiedle i zaprosiłyśmy ludzi do zaznaczenia problematycznych miejsc na naszej mapie.  

Zaplanujcie okolicę

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Nasze badanie dotyczyło osiedla Słonecznego znajdującego się na ul. Niechorskiej w Gryficach oraz przylegającego do niego terenu – lasu oraz łąki. Jest to dosyć niewielki obszar zamieszkiwany przez dużą liczbę osób. Pierwszym krokiem było zwrócenie się do dyrekcji naszej szkoły z prośbą o pomoc przy zorganizowaniu koniecznych materiałów. Następnie nawiązaliśmy współpracę z Młodzieżową Radą Gminy, która wsparła nas wieloma cennymi wskazówkami. Po zdobyciu wiedzy zajęłyśmy się przygotowaniem pytań do ankietowanych - skupiłyśmy się na określeniu problemów lokalnej społeczności, często drobnych i łatwych do rozwiązania. Dodatkowo, zdecydowałyśmy się zapytać o niezagospodarowany obszar bezpośrednio obok osiedla.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

P. badawcze: Jak można poprawić stan naszego osiedla?

Oprócz odpowiedzi na pytania,  umożliwiłyśmy uczestnikom zaznaczanie różnych miejsc, wskazywanie takich, gdzie powinny stanąć np: lampy, dodawanie notatek na karteczkach itp.

 1. Jakie miejsca na terenie osiedla wymagają zmiany, poprawy, remontu?
 2. Z jakich miejsc jest Pan/i zadowolony/a?
 3. Czy na terenie osiedla jest wystarczająca ilość lamp, śmietników, pojemników na psie odchody, stojaków dla rowerów? Brakuje czegoś jeszcze?
 4. Czy osiedle jest przyjazne inwalidom, rowerzystom, kobietom z wózkami? Jeśli nie – dlaczego?
 5. W jaki sposób można wykorzystać łąkę obok placu zabaw?

Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Uczestnikami naszego badania byli mieszkańcy osiedla w różnym wieku. Łącznie odpowiedzi udzieliło 19 osób – 6 nastolatków, 11 osób dorosłych (w tym dwie pary z dzieckiem) oraz 2 osoby starsze. 3 osoby nie odpowiedziały na pytania, tylko zaznaczyło elementy na mapie i uargumentowały to słownie, ponieważ się spieszyło. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

 1. Na osiedlu nie ma w ogóle pojemników na psie odchody, a stojaki na rowery stoją przy pojedynczych blokach, jest też mało trzepaków -> należy zamontować te rzeczy
 2. Okolice garaży i droga do nich są niedostatecznie oświetlone -> należy postawić lampy, jeśli istnieje taka możliwość
 3. Znajdujący się przy osiedlu plac zabaw jest nieogrodzony, a jego okolica jest bardzo zaniedbana -> należy postawić płot i zadbać o teren dookoła, zwłaszcza o drogę na plac zabaw
 4. Niezagospodarowany teren obok osiedla marnuje się -> należy wybudować na nim np. boisko, siłownie zewnętrzną lub wybieg dla psów
 5. Zaskakująco wiele osób zwróciło uwagę na okoliczny las – dużo ludzi doceniło jego bliskość oraz wiążącą się z tym ciszę i zieleń, jednak zauważyli oni również, jak bardzo jest zaśmiecony -> należy go posprzątać oraz odnowić zniszczone ławki/złożyć zapytane do nadleśnictwa o możliwość zamontowania nowych ławek


Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego badania zostały udostępnione przez stronę Młodzieżowej Rady Gminy na facebooku,  przekazane lokalnej gazecie „LOgin”, a także przedstawione przewodniczącemu jednej z wspólnot mieszkaniowych, Tadeuszowi Żelaznowskiemu, w celu dowiedzenia się, co możemy zrobić MY. W najbliższy piątek odwiedzimy również radio PLUS w celu poprowadzenia krótkiej audycji o naszym badaniu. Dodatkowo - co było głównym naszym celem - przekazaliśmy nasze wnioski, opinie ludzi oraz plan działania Radnemu mieszkającemu na osiedlu - Grzegorzowi Sawickiemu. Dzięki temu wiemy, że nasza praca może przynieść realny efekt, Pan Radny bowiem przedstawi nasze pomysły lokalnym władzom.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

 1. Zorganizujemy grupowe sprzątanie pobliskiego lasku połączone z piknikiem, a także wymienimy/odnowimy stare ławki, które się w nim znajdują. Mamy zamiar zaangażować w to lokalną społeczność, media, harcerstwo, a także sponsorów (farba do odmalowania ławek, poczęstunek dla uczestników).
 2. Zwrócimy się do sponsorów, którzy mogliby ufundować ogrodzenie dookoła placu zabaw/wyjdziemy z inicjatywą zorganizowania zbiórki pieniężnej.
 3. Zwrócimy się do odpowiednich wspólnot mieszkaniowych z prośbą o postawienie stojaków na rowery i pojemników na psie odchody.
 4. Wystosujemy pismo do burmistrza Gryfic z zapytaniem o możliwość wybudowania na łące tzw. Orlika.
 5. Dowiemy się, czy możliwe jest oświetlenie drogi dojazdowej do garaży.


Przez cały czas będziemy w stałym kontakcie z Radnym Grzegorzem Sawickim, z którym będziemy wspólnie monitorować podejmowane działania.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Nie minęło dużo czasu odkąd zbadałyśmy opinie mieszkańców tego osiedla. Wyznaczyłyśmy kamienie milowe i rozpoczęłyśmy działania. Pierwszym, a zarazem - najważniejszym zadaniem, którego się podjęłyśmy, była sprawa zaniedbanego lasku przy osiedlu. Zgodnie z planem, zorganizowałyśmy akcje, która polegała na jego posprzątaniu, a później integracji mieszkańców osiedla przy wspólnym grillu. W związku z tym, pozyskałyśmy pieniądze i wszystkie niezbędne rzeczy, zadbałyśmy o wypromowanie wydarzenia, a także zwróciłyśmy się do lokalnych harcerzy. Przy okazji sprzątania miałyśmy świetną okazje, aby porozmawiać z ludźmi - i zyskać sporo nowych pomysłów (w ten sposób nasz pomysł zupełnie ewoluował - zamiast jedynie wymiany ławek, będziemy starać się o zagospodarowanie tego terenu w mini-park). Ponadto, nadal utrzymujemy kontakt z panem radnym, który zapewnił nas, że nasze wnioski zostaną poruszone na sesji rady gminy. Wystosowałyśmy pismo do pana burmistrza, a także zaplanowałyśmy spotkanie z nim w najbliższy czwartek, kiedy to będziemy mogły dokładnie przedyskutować możliwość powstania orlika/zewnętrznej siłowni i przekształcenia lasku w park. 

Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Osiągnęłyśmy nasz cel, mimo wszystkich przeciwności - chociaż momentami obawiałyśmy się, że nic z tego nie wyjdzie. Jesteśmy absolutnie dumne z tego, że wszystko dopięłyśmy najlepiej, jak potrafiłyśmy, i to w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Chcemy się pochwalić, że nasz projekt "żyje" - mieszkańcy nadal angażują się z zadanie, które sobie postawiłyśmy, dzięki czemu z początkowa idea dotycząca parku jest ciągle zmieniana i udoskonalana wraz z pomocą osób, które wiedzą najlepiej, gdzie leży problem.

Co się NIE udało i dlaczego?

Mimo naszego dużego zaangażowania w promocje wydarzenia (poza ogłoszeniem tego w mediach, zdecydowałyśmy się zaprosić wszystkich mieszkańców osiedla osobiście, pukając do ich drzwi), raczej niewiele osób zaangażowało się w pomoc przy sprzątaniu. Z czego to wynika? Ciężko nam określić, być może robiłyśmy to po prostu w zły sposób, może problem leży w tym, że po prostu ludzie niechętnie angażują się w takie akcje. 

Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

W tym miejscu chciałybyśmy podziękować za:
 - nieocenione wsparcie pana radnego Grzegorza Sawickiego, który nieustannie kierował naszymi działaniami, a także jest naszym "łącznikiem" z radą gminy
 - pomoc nauczycielki WOSu, pani Elżbiety Szymańskiej, przy redagowaniu pism
 - zapewnienie worków, rękawic oraz wywiezenie zebranych śmieci wydziałowi Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy
 - zasponsorowanie kiełbasek przez pana Polanowskiego
 - wsparcie materialne ze strony dyrekcji
 - pomoc gryfickich harcerzy podczas sprzątania lasku
 - promocje naszego wydarzenia przez Radio Plus
 - dokumentacje naszych działań przewodniczącemu Młodzieżowej Rady Gminy, Julkowi Żelaznowskiemu (a także motywowaniu nas w momencie, kiedy nic nie szło po naszej myśli ;) )

W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Do akcji sprzątania lasku oraz późniejszego grilla zaprosiłyśmy wszystkich mieszkańców osiedla, którzy mieli okazje porozmawiać ze sobą nawzajem, a także z nami, o kolejnych swoich pomysłach. 

Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Jasne! Pismo do burmistrza już jest napisane, ale nasze pomysły najlepiej przedstawić osobiście, co też zamierzamy zrobić. Ponadto, jak już zostało wspomniane, nasz pomysł dotyczący lasu zupełnie ewoluował - teraz staramy się już nie tylko o ławki, ale także lepszej jakości ścieżki, śmietniki, oświetlenie, i miejmy nadzieje, monitoring.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze