OCENA ZESPOŁU: 19PKT
Ocena cząstkowa: 4,75PKT
Przeprowadzenie badania: 7PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 5PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
PRZEPROWADZENIE BADANIA Badanie zostało wykonane poprawnie, lecz pytania nie miały charakteru innowacyjnego. WNIOSKI Wnioski są konkretne i na temat, zawierają pomysły na konkretne działania, lecz nie mają charakteru innowacyjnego. PLAN DZIAŁAŃ Przygotowany plan działań dotyczy realizacji dwóch pomysłów, nie jest jednak szczegółowo opisany (m.in. nie określono ram czasowych). SZCZEGÓLNA WARTOŚĆ PRACY Praca nie wyróżnia się na tle innych wartością merytoryczną czy innowacyjnością. KOMENTARZ OGÓLNY Praca została wykonana z dużym zaangażowaniem i pomysłowością, czego gratulujemy. W przyszłości warto zwrócić uwagę na to, aby realizować zadania zgodnie z wytycznymi - przygotowano ciekawą relację, lecz w kilku elementach nie wpisywała się w pełni w kryteria zadania.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Pocztówka do przeszłości w walce o teraźniejszość!
Pocztówka do przeszłości w walce o teraźniejszość!

W dniu 27 marca 2015r., podczas flash mobu przeprowadzonego przez  Alchemię Teatralną, pod teatrem rozłożyłyśmy stolik, skrzynkę pocztową oraz materiały i zachęcałyśmy ludzi, aby napisali na pocztówkach swoje pomysły co do zmiany Świdnicy.

W dniu 27 marca 2015r., podczas flash mobu przeprowadzonego przez  Alchemię Teatralną, pod teatrem rozłożyłyśmy stolik, skrzynkę pocztową oraz materiały i zachęcałyśmy ludzi, aby napisali na pocztówkach swoje pomysły co do zmiany Świdnicy.

Pocztówka do przeszłości

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie było przeprowadzone, aby dowiedzieć się m. in. jakich miejsc potrzebuje młodzież. Chcąc zebrać jak największą ilość zróżnicowanych osób, dzięki uprzejmości Świdnickiego Ośrodka Kultury, mieliśmy pozwolenie na zorganizowanie naszej akcji poprzez podłączenie się do ulicznego flash mobu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 27 marca 2015r. 
Zanim jednak wyruszyłyśmy w teren, układałyśmy pytania badawcze, pytania pomocnicze do wypełniania pocztówek, zrobiłyśmy pocztówki, oraz skrzynkę, do której były one wrzucane. Poszukałyśmy również partnerów i sojuszników, którzy zechcieliby nas poprzeć w działaniach.

Gdy już wszystko było gotowe, ŚOK użyczył nam niezbędnego stolika i krzeseł, do których przysiadywali się badani ludzie. Cieszyłyśmy się niezwykłym zainteresowaniem osób w różnym wieku i o różnych osobowościach, co dawało nam obraz widziany z różnych punktów widzenia. Każdy mógł podejść, usiąść i zapoznając się z naszymi materiałami wziąć udział w zmienianiu Świdnicy.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytania badawcze: 
1. Jakiej przestrzeni potrzebuje młodzież? 
2. Czego najbardziej brakuje w Świdnicy?
3. Czy istnieje szansa na stworzenie kompromisowego miejsca/atrakcji, które łączyłoby młodych oraz dorosłych i starszych? 

Pytania zadawane uczestnikom: 

- Gdzie chodzisz na spacery/uprawiasz sport? 
- Czy czujesz się bezpiecznie w miejskich parkach?
- Co uważasz za najlepszą zmianę w naszym mieście?
- Jakiego miejsca potrzebują młodzi ludzie? 
- Czego najbardziej brakuje w Świdnicy?
- Czy istnieje szansa na stworzenie miejsca/atrakcji, które połączy młodych oraz dorosłych? 
- Gdzie twoim zdaniem mogłaby powstać nowa miejscówka? (np. tereny za sklepem Leroy Merlin/Zalewem, Strzelnica) 
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział 31 przypadkowych świdniczan, którzy pokazali nam przy okazji jak zróżnicowane pod względem osobowości jest nasze miasto. Dzięki akcji teatralnej, były to osoby niezwykle kreatywne i pomysłowe, aktorzy, uczniowie I, II, oraz III Liceum Ogólnokształcącego i przypadkowi spacerowicze. Zaowocowało to niesamowitymi pomysłami spisanym na 29 pocztówkach, z których kilku nikt nawet jeszcze w Świdnicy nie rozpatrywał. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1. Młodzież potrzebuje miejsc kulturalnych, lecz jednakowo naturalnych, gdzie czułaby się swobodnie i spędzając czas z przyjaciółmi mogłaby porozmawiać, zjeść czy po protu pobyć w swoim towarzystwie. 

2. Świdniczanie udzielili bardzo interesujących odpowiedzi, które dały dużą ilość ciekawych pomysłów. Takimi ideami były np.: stworzenie mini plaży nad rzeką Bystrzycą, aquaparku, parku linowego, galerii sztuki i fotografii oraz rewitalizacja Parku Centralnego.

3. Choć zdania były podzielone, większość uważa, iż kompromisowe miejsce jest realnym projektem. Przykładami takiego terenu, była wymieniana wiele razy trasa rowerowo-rekrecyjna, przeznaczona do uprawiania wszelakich sportów i spacerów, która łączyłaby wszystkie świdnickie parki. Kolejnym pomysłem było stworzenie "Zielonej Siłowni", miejsca gdzie wśród drzew, krzewów i kwiatów poustawiany byłby sprzęt sportowy oraz ławeczki do popołudniowego odpoczynku. 
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Nasze wyniki zaprezentowałyśmy pani poseł na Sejm RP Teresie Świło, oraz koordynator Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, pani Magdalenie Wichrowskiej. 

Ponad to zostały zamieszczone krótkie notatki z wydarzenia na fanpage'u MRMŚ oraz Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej "Carpe Diem". 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Naszym pierwszym działaniem będzie stworzenie debaty młodzieżowej, w której młodzi wypowiedzą się na temat priorytetowych posunięć w związku z tworzeniem nowego miejsca. Naszym zadaniem w tym przedsięwzięciu byłoby rozesłanie listów do szkół z informacją, że coś takiego się odbywa oraz przygotowanie miejsca, daty oraz ogólnego charakteru. 

Bardzo zainteresował nas fakt, iż Świdniczanie, młodzi i dorośli, pragną galerii sztuki. Taką namiastkę chciałybyśmy stworzyć w zabytkowych pomieszczeniach piwnicznych, odznaczających się niezwykłą atmosferą. Obywatele naszego miasta, sami tworzyliby taką galerię, przynosząc swoje prace do wyznaczonego terminu w miesiącu. Zaangażowałybyśmy panią poseł na Sejm RP Teresę Świło, Młodzieżową Radę Miasta, wszystkie szkoły, z których uczniowie mieliby chęć pochwalenia się swoimi pracami oraz instytucje zajmujące się rozwojem artystycznym młodzieży, np. Młodzieżowy Dom Kultury oraz ŚOK. 

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Naszym działaniem, które było owocem wykonanego badania, było zorganizowanie upragnionej przez Świdniczan Wystawy Sztuki i Fotografii. Postanowiłyśmy, że w tworzeniu takiego miejsca będzie miał możliwość każdy chętny, dlatego prace które zapełniły ściany pomieszczenia, były wykonywane przez świdnicką młodzież. Z pomocą przyszła nam Poseł na Sejm RP Pani Teresa Świło, lokalne media, oraz Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych wraz ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem”. Po uzgodnieniu daty oraz miejsca, rozesłałyśmy listy z informacjami do szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także ŚOKu i MDKu. Koordynowałyśmy wszelkie prace przygotowawcze do pierwszej odsłony Wystawy oraz byłyśmy obecne podczas całego wydarzenia. Zaowocowało to odzewem ze strony wielu utalentowanych młodych ludzi. 
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Nie spodziewałyśmy się aż tak dużego napływu prac, co nas miło zaskoczyło. Bardzo zależało nam, aby w tworzenie Wystawy Sztuki i Fotografii wzięło dużo osób. Wszyscy wywiązali się z jedynej kategorii (dzieła miały być czarno-białe), co pozwoliło na stworzenie niesamowitej atmosfery, która uzupełniły pozapalane świeczki na ścianach. Zauważyli i pochwalili ją wszyscy obecni podczas wernisażu. Byłyśmy niezmiernie szczęśliwe, gdy pytano nas o temat kolejnej Wystawy. 
Co się NIE udało i dlaczego?

Liczyłyśmy na większą ilość oglądających. Być może spowodowane było to zbyt małym rozgłosem w szkołach, lub tym że była to dopiero pierwsza odsłona tego wydarzenia. 
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Rozgłosem zajęli się redaktorzy portalu i gazety „Wiadomości Świdnickie”, a także Pani Poseł na Sejm RP Teresa Świło. Nie zabrakło lokalnej telewizji Tele Top Sudety. Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych udostępniło nam sieć zabytkowych pomieszczeń piwnicznych.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Nasze działania aktywizowały lokalną społeczność w całe przedsięwzięcie, ponieważ choć pisma zostały wysłane tylko do szkół, w prasie były zawarte informacje o tym, iż nie ma żadnych barier wiekowych. Nie możemy narzekać na brak zainteresowanych ze strony Świdniczan, gdyż nadesłano kilkadziesiąt prac. Naprawdę fajnie było patrzeć jak wspólnymi siłami, całą społecznością która chciała i miała ochotę na zaangażowanie, tworzymy własny wernisaż, podczas którego w kulturalny sposób mogły się spotkać osoby. 
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Mamy nadzieję wpisać takie odsłony Wystawy Sztuki i Fotografii na stałe w Świdnicki kalendarz wydarzeń kulturalnych. Podczas wernisażu padały pytania czy mamy zamiar organizować kolejną edycje, kiedy by się ona miała odbyć i jaki będzie miała temat. Te pytania utwierdziły nas tylko w słuszności tworzenia takiego miejsca. Mamy zamiar również działać nie tylko na artystycznych sferach, ale również przejrzeć pozostałe pomysły Świdniczan i być może podjąć nową inicjatywę. Z pewnością to nie koniec naszych czynnych działań.  

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze