OCENA ZESPOŁU: 11PKT
Ocena cząstkowa: 2,75PKT
Przeprowadzenie badania: 5PKT
Wnioski: 3PKT
Plan działań: 3PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
PRZEPROWADZENIE BADANIA Przeprowadzono badanie na wymaganej liczbie osób. W badaniu wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk. Jednocześnie postawione pytania dotyczyły całej miejscowości, a nie konkretnego miejsca znajdującego się w tejże miejscowości, co czyni niezrozumiałym wybór miejsca przeprowadzenia badania (pytania nie dotyczyły wyłącznie tego miejsca). Ponadto badanie nie miało charakteru innowacyjnego. WNIOSKI Zdaniem sprawdzającego przedstawione wnioski mają charakter ogólny, ponieważ nie dotyczą konkretnego miejsca w miejscowości, tylko całej miejscowości. Aby móc przyznać więcej punktów, należałoby przeprowadzić badanie konkretnego miejsca w miejscowości (np. co powinno się zmienić w parku?). Ponadto nie przedstawiono wniosków dotyczących większości z pytań zadanych np. dot. osób starszych. PLAN DZIAŁAŃ W tym elemencie nie wskazano konkretnego planu działań, lecz spis różnych działań dotyczących realizacji różnych pomysłów. Przypominamy, że zgodnie z kryteriami należało wybrać jeden konkretny pomysł (np. wyburzenie starych domów) i opisać szczegółowo działania, które pozwolą na zrealizowanie tego pomysłu. SZCZEGÓLNA WARTOŚĆ PRACY Trudno wskazać elementy wyróżniające wykonane zadanie w porównaniu do pozostałych zespołów. KOMENTARZ OGÓLNY Praca została wykonana z dużym zaangażowaniem, czego gratulujemy. W przyszłości warto zwrócić uwagę na to, aby realizować zadania zgodnie z wytycznymi - przygotowano ciekawą relację, lecz w wielu punktach nie wpisywała się w kryteria zadania.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Pocztówka z Chróściny
Pocztówka z Chróściny

24.03 w ZS w Chróścinie utworzyliśmy „pocztę” gdzie każdy mógł wysłać pocztówkę do dawnego właściciela dworku, p. Gerstenberga w której opisałby współczesną wieś. A co z nich wyczytaliśmy dowiecie się z naszej relacji, do lektury której zachęcamy.

24.03 w ZS w Chróścinie utworzyliśmy „pocztę” gdzie każdy mógł wysłać pocztówkę do dawnego właściciela dworku, p. Gerstenberga w której opisałby współczesną wieś. A co z nich wyczytaliśmy dowiecie się z naszej relacji, do lektury której zachęcamy.

Pocztówka do przeszłości

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie przeprowadzone przez nas dotyczyło jednej z opolskich wsi – Chróściny. Naszą pracę rozpoczęliśmy od przygotowania plakatów promujących akcję, pocztówek, a także pytań badawczych, które zadawaliśmy uczestnikom. Plakaty zostały rozwieszone w najbardziej uczęszczanych miejscach - tablica z lokalnymi ogłoszeniami, w miejscowym sklepie, a także w przedszkolu i szkole. Celem było rozreklamowanie projektu, by jak największa liczba mieszkańców podzieliła się z nami swoimi opiniami. Zostaliśmy wsparci także przez dyrekcję szkoły, która informację o projekcie umieściła na stronie internetowej. O naszej akcji informowało także Stowarzyszenie Miłośników Chróściny. Pozyskaliśmy głosy od osób w różnym wieku. Przybyli zarówno ci najmłodsi, jak również młodzież oraz osoby starsze. Badanie odbyło się popołudniu 24.03.2015 r. w Zespole Szkół w Chróścinie. Zainteresowanie i zaangażowanie ludzi którzy przyszli wypełnić i „wysłać” pocztówkę przerosło nasze oczekiwania.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytania badawcze:
 • Czy Chróścina jest dla Państwa idealna pod kątem spędzania wolnego czasu? A może jest coś, co można zmienić/ulepszyć?


Dzieci w wieku szkolnym:
 • Czy jest wystarczająca ilość miejsc do zabawy?


Młodzież ucząca się:
 • czy są miejsca idealne na spotkanie ze znajomymi?
 • Czy można w naszej miejscowości wyjść, oderwać się od komputera i zrelaksować się na powietrzu?


Dorośli, osoby starsze:
 • Czy, Państwa zdaniem, są w naszej wsi miejsca przeznaczone dla młodzieży?
 • Czy nasza miejscowość jest przystosowana dla osób starszych?
 • Czy Chróścina jest bezpiecznym miejscem patrząc okiem rodzica?


Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział łącznie 35 osób - sześcioro dzieci, dziesięć osób w wieku 10-18 lat, osiem osób dorosłych do 60 lat, trzy mamy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, dwie mamy z dziećmi w wieku szkolnym, a także sześć osób w wieku powyżej 60 lat. Nasze wydarzenie zyskało na popularności dzięki plakatom, a także informacjom na wcześniej wspomnianych już stronach internetowych, a ludzie ochoczo brali w nim udział ponieważ chcą coś zmienić w swojej okolicy, od najmłodszych, po tych najstarszych.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

Wszyscy wręcz jednogłośnie chwalili naszą miejscowość i zmiany, które w niej powstały m.in. rewitalizację Parku Dworskiego. A oto propozycje zmian, które można jeszcze dokonać w naszej wsi podane przez uczestników naszego projektu:
 • powstanie siłowni na świeżym powietrzu w Parku Dworskim w Chróścinie
 • rewitalizacja grobu Georga Gerstenberga – adresata naszych pocztówek oraz ostatniego właściciela Dworku w Chróścinie
 • wyburzenie starych i opuszczonych domów szpecących krajobraz wsi
 • otwarcie kawiarni i/lub restauracji w naszej wsi
 • budowa chodników oraz przejść dla pieszychOczywiście nie wszystkie z tych propozycji zmian jesteśmy, jako uczniowie w stanie zrealizować, dlatego my podjęliśmy się jednego pomysłu – powstania siłowni na świeżym powietrzu w naszym Parku.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszych badań oraz propozycje zmian ogłosiliśmy podczas zebrania sołeckiego w sali w remizie OSP Chróścina 27.03.2015 r. , na którym był Pan Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja, Pani Sołtys Chróściny Magdalena Podsada, Rada Sołecka, Pani Prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Chróściny Katarzyna Gołębiowska-Jarek oraz mieszkańcy wsi, którzy przyszli na to zebranie. Wszyscy z entuzjazmem przyjęli nas i nasz projekt i z chęcią wysłuchali naszych propozycji odnośnie powstania siłowni „pod chmurką” w parku. Potwierdzeniem naszej obecności jest protokół z zebrania.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wstępny plan działań już przedstawiliśmy podczas ww. zebrania sołeckiego Panu Wójtowi, Pani Sołtys oraz mieszkańcom wsi. Prosiliśmy również nasze władze o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Pani Prezes Stowarzyszenia zadeklarowała nam pomoc w napisaniu wniosków do Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz do Partnerstwa Borów Niemodlińskich, których nasza Gmina jest członkiem, w ramach projektu „Działaj Lokalnie”. Do tych wniosków niezbędna jest dokumentacja naszego projektu, pocztówki, zdjęcia itp. Jednym z pomysłów sfinansowania tejże siłowni jest także zbiórka pieniędzy od mieszkańców, którą oczywiście my byśmy rozreklamowali i przeprowadzili. Jest już wstępny plan miejsca na siłownie (zdjęcia w linku) oraz wstępny kosztorys – 5 000 zł za jedno stoisko czyli dwie maszyny do ćwiczeń, a finalnie chcielibyśmy postawić 5 takich stoisk, wymaga to jednak czasu dlatego zaczniemy od mniejszej ilości.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze