OCENA ZESPOŁU: 16PKT
Ocena cząstkowa: 4PKT
Przeprowadzenie badania: 2PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 6PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Badanie zostało przeprowadzone w formie znacznie odbiegającej od wymagań opisanych w przewodniku. Wnioski są konkretne, maja postać pomysłów na realne działania. Plan działań jest dosyć ogólny, jednak zdecydowanie należy podkreślić, że część działań została już zrealizowana co dokumentuje załączony film. Szczególną wartością pracy jest promocja działań w mediach. Świetnie, że od razu wprowadziłyście swój plan w życie!

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Razem po zdrowie!
Razem po zdrowie!

 Ada Glegoła i Iza Potent, czyli dwie dziewczyny poszukujące sił witalnych dla wszystkich, dnia 24.03.2015r. wyruszyły na zapomnianą kozienicką "ścieżkę zdrowia", by zbadać jej stan. Chcecie dowiedzieć się jak nam poszło? Zapraszamy!

 Ada Glegoła i Iza Potent, czyli dwie dziewczyny poszukujące sił witalnych dla wszystkich, dnia 24.03.2015r. wyruszyły na zapomnianą kozienicką "ścieżkę zdrowia", by zbadać jej stan. Chcecie dowiedzieć się jak nam poszło? Zapraszamy!

Zaplanujcie okolicę

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie dotyczyło "ścieżki zdrowia" przy ulicy Głowaczowskiej- to niewielki leśny odcinek, wykorzystywany niegdyś przez rowerzystów, biegaczy, sportowców oraz rodziny . Naszą inicjatywę zaczęłyśmy od ułożenia pytań badawczych dla wybranych grup społecznych (sportowcy, dorośli, młodzież/dzieci). W badaniu, które miało miejsce 26.03.2015r. udział wzięło 39 respondentów. Udałyśmy się na trening zawodników kozienickich klubów sportowych oraz zadałyśmy pytania przypadkowym przechodniom w ciągu komunikacyjnym ulic : Głowaczowska/ Nowy Świat/ Hamernicka.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytanie badawcze: Czy „ścieżka zdrowia” przy ul. Głowaczowskiej odpowiada potrzebom jej użytkowników?

1 Grupa:  sportowcy
-Czy ścieżka jest bezpieczna do biegania?
-Czy znajdujący się tam sprzęt odpowiada standardom?
-Co zmieniłbyś/abyś na „ścieżce zdrowia”?
2 Grupa: dorośli ( rodzice), osoby starsze
-Czy ścieżka jest dobrym miejscem do wypoczynku i sportu?
-Czy spędza tu Pan/Pani wolny czas?
-Co Pan/Pani  zmieniłby/aby  na „ścieżce zdrowia”?
3 Grupa (dzieci i młodzież)
-Czy lubisz się bawić na „ścieżce zdrowia”?
-Czy chętnie korzystasz ze „ścieżki zdrowia”?
-Co zmieniłbyś/abyś  na „ścieżce zdrowia”?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział 39 osób (w tym 15 dzieci,  10 sportowców, 10 nastolatków, 6 osób dorosłych, 3 osoby starsze). Nasz wybór padł na reprezentantów wszystkich grup wiekowych oraz sportowców, jako tych, dla których kiedyś tę ścieżkę utworzono.  Przed rewitalizacją (24.03,2015r.) rozwiesiłyśmy plakaty oraz utworzyłyśmy wydarzenie na Facebooku. W  piątek 27.03,2015r. ogłosiłyśmy we wszystkich klasach naszego liceum miejsce wtorkowego spotkania. Akcja rozpoczęła się 31.03.2015r. o 10.30 poinformowały o tym  gazety: "Nasz Powiat" i "Echo Dnia", a także lokalna telewizja "Kronika Kozienicka".

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

WNIOSKI:
1.Uporządkowanie ścieżki zdrowia i rewitalizacja istniejącego sprzętu-angażując lok. instytucje i mieszkańców miasta w projekt, zainicjowaliśmy akcję sprzątania i odmalowania będących tam drabinek, zapraszając do współpracy dzieci, młodzież. instytucje, przedsiębiorców, media i samorząd lok.
2.Instalacja nowego sprzętu sportowego - pozyskanie do realizacji pomysłu specjalistów oraz os. decyzyjne
3.Montaż stolików i ławeczek-w odp. na zapotrzebowanie najstarszej gr. respondentów ścieżka zdrowia zostanie wzbogacona o nowe urządzenia ułatwiające sprawowanie opieki nad dziećmi/wnukami
4.Ustawienie koszy na śmieci-ułatwi utrzymanie porządku
5.Wyrównanie terenu-podniesie bezpieczeństwo i wygodę użytkowników ścieżki
POMYSŁY:
1.Cykliczne tworzenie na faceboku wyd. promujących aktywny styl życia
2.Stworzenie kanału na YT-zamieszczanie filmików instruktażowych dot. wyk. sprzętu
3.Zaangażowanie uczestników Uniwersytetu III wieku w aktywne korzystanie ze ścieżki


Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wnioski bezpośrednio przedstawiłyśmy dyrektorowi Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu (KCRiS), oraz Przewodniczącej Komisji ds. Ochrony Środowiska. Jesteśmy umówieni na spotkanie z burmistrzem. Artykuły dotyczące naszej działalności ukazały się w lokalnych mediach, gazetach : Nasz Powiat, Echo Dnia, oraz w telewizji Kronika Kozienicka. Dodatkowo wyniki naszego badania przedstawiłyśmy osobom, które brały w nim udział (przedstawiłyśmy również fotorelację oraz powstałe filmy i artykuły udostępniając je na naszym wydarzeniu na facebooku).

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Po uprzątnięciu ścieżki zdrowia oraz odmalowaniu drabinek, pozyskałyśmy do swej akcji strategicznych sojuszników. Uzyskałyśmy konkretną pomoc oraz obietnicę dalszej współpracy. Nasza rola polegać będzie na tym, że wykorzystując portale społecznościowe, kanały internetowe oraz lokalne media, będziemy propagować zdrowy styl życia, realizując na rewitalizowanej przez nas ścieżce filmiki instruktażowe, organizując amatorskie zawody sportowe, pikniki rodzinne. Tak jak dotychczas, poza społecznością lokalną zamierzamy nadal współpracować z pozyskanymi sojusznikami:KGK, Radą Miejską,Urzędem Miasta,KDK, trenerami, Dyrektorem KCRiS, szkołami i przedszkolami, nawiązując współpracę z nowymi podmiotami:Foremka-klub aktywnej kobiety, sklepami ze zdrową żywnością, sklepami sportowymi. Uda nam się to za sprawą bezpłatnych reklam jakie będziemy zamieszczać w napisach końcowych realizowanych przez nas filmików.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Na podstawie wniosków z przeprowadzonych badań postanowiłyśmy zrewitalizować "Ścieżkę zdrowia". W tym celu wraz z młodszymi kolegami oczyściliśmy i odnowiliśmy wybrany obszar. W naszych działaniach uczestniczyli rówieśnicy z naszej szkoły, uczniowie i opiekunowie z miejscowych szkół i placówek. My natomiast w całym przedsięwzięciu pełniłyśmy role opiekunek, organizatorek oraz aktywnych działaczek.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Naszym największym sukcesem było pozyskanie tak wielu sojuszników i sponsorów.Możemy pochwalić się sprawnością przebiegu zaplanowanych działań. Entuzjazm, który wzbudziły nasze pomysły sprawił, że praca zamieniła się w czystą przyjemność. W efekcie nasze działania okazały się być przyjemnością dla nas wszystkich.
Co się NIE udało i dlaczego?

Niestety "Ścieżka zdrowia" znajduje się na terenach leśnych, aby ingerować w zmiany zachodzące tam, musimy mieć prawną zgodę właściciela. Nie udało nam się pozyskać informacji, kto nim jest. Dodatkowo koszty nowego sprzętu, który chciałybyśmy umieścić na tym terenie są zbyt wysokie dla budżetu miasta i mogą zostać uwzględnione dopiero w przyszłym 2016 roku.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

1.Kozienicka Gospodarka Komunalna-zapewniła niezbędny sprzęt do wykonania zadania.
2.Lokalna cukiernia "Słodki Leniuch"-dostarczyła poczęstunek dla uczestników wydarzenia.
3.I LO im.Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, Publiczne Przedszkole nr 1 w Kozienicach, Placówka Socjalizacyjna "PANDA" w Kozienicach-przydzieliły uczniów i opiekunów do pomocy w realizacji zadania.
4.Trener I zespołu KS Energia Kozienice-Paweł Potent, wspierał nas wiedzą merytoryczną dotyczącą potrzeb kozienickiego sportu.
5.Kronika Kozienicka-podjęła się nakręcenia reportażu o naszych działaniach.
6.Serwis Internetowy "Kozienice24.pl"-opisał nasze działania w swoim artykule.
7.Grupa Ratownictwa przy szkolnym kole PCK w I LO w Kozienicach-zapewnili opiekę podczas wydarzenia.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W rewitalizacji "Ścieżki zdrowia" pomogli nam rówieśnicy oraz młodzi koledzy z ww.szkól i placówek. Ponadto grupa filmowa "Młode Oskary" podjęła się zmontowania naszego filmu wideo dołączonego do pierwszej relacji.Poza aktywizowaniem społeczności lokalnej, była to doskonała możliwość do zintegrowania się młodych ludzi.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Planujemy pozyskać dane o właścicielu ziemi na której znajduje się wybrany przez nas teren i uzyskaniu zgody na ingerencje w daną przestrzeń. Ponadto będziemy dopominać się o uwzględnienie naszego zadania w planie budżetowym na przyszły rok 2016 oraz pozyskanie pieniędzy z gminy na nasze działania.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze