OCENA ZESPOŁU: 12PKT
Ocena cząstkowa: 3PKT
Przeprowadzenie badania: 1PKT
Wnioski: 6PKT
Plan działań: 5PKT
Szczególna wartość pracy: 0PKT
KOMENTARZ:
Uczestniczki wskazały, żę wykonały badanie metodą "zaplanuj okolicę" jednak ani w opisie ani na filmie nie widać wykorzystania tej metody, której głównym założeniem jest wykorzystanie mapy, albo służącej do zaznaczania przez osoby badane określonych przez organizatorów punktów lub teżwspólne tworzenie mapy okolicy i poprzez to zdobywanie informacji. Z opisu i filmu wynika, że uczestniczki odbywały zwykłe rozmowy z mieszkańcami, co niestety znacząco odbiega od opisu metody w przewodniku i zgodnie z kryteriami muszę postawić 1 punkt w tej kategorii. Udało się sformułować wiele wniosków, część z nich jest konkretna i została przeformułowana w propozycje rozwiązań. Wnioski odnoszą się do pytań badawczych. Dość ogólny plan działań, właściwie tylko hasłowe opisanie pomysłu na dzień sprzątania skweru, co jest działaniem odpowiadającym na wnioski i możliwym do wykonania przez uczestników, brakowało jednak jakiegoś bardziej konkretnego harmonogramu, co należy zrobić krok po kroku.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Skwer może zmienić dzień
Skwer może zmienić dzień

03 kwietnia 2015r. postanowiliśmy wyruszyć w okolice Radiostacji Gliwickiej uzbrojeni w ulotki, plakaty, aparat fotograficzny i dobre chęci. Chcieliśmy wpłynąć na nasze otoczenie!

03 kwietnia 2015r. postanowiliśmy wyruszyć w okolice Radiostacji Gliwickiej uzbrojeni w ulotki, plakaty, aparat fotograficzny i dobre chęci. Chcieliśmy wpłynąć na nasze otoczenie!

Zaplanujcie okolicę

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie dotyczy małego skweru, który mieści się przy ulicy Przyniczyńskiego 7 (w pobliżu Radiostacji - symbolu Gliwic). Miejsce to jest jedynym zieloną częścią osiedla, gdzie dzieci mogą się pobawić, starsi odpocząć na świeżym powietrzu lub wyprowadzić swoje zwierzątka.  Przygotowaliśmy się, drukując wcześniej plakaty i ulotki w punkcie XERO. Następnie opracowaliśmy pytanie badawcze oraz pytania dla ankietowanych. Spotkaliśmy się z naszym partnerem, aby omówić szczegóły oraz uzyskaliśmy informację z urzędu miasta. 
Tydzień wcześniej ogłosiliśmy mieszkańcom wydarzenie, wywieszając plakaty w dozwolonych miejscach oraz rozdając ulotki. 

Odbyło się to w Wielki Piątek, gdyż większość mieszkańców przebywa wtedy w swoich domostwach. Wiedzieliśmy, że pogoda będzie zła, więc postaraliśmy się, aby zaprosić ich balonami i słodkościami. Po odbyciu się wywiadu, zapowiedzieliśmy zmiany. Badanie zakończyło się sukcesem.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

PYTANIE BADAWCZE : Czy skwer na ulicy Przyniczyńskiego jest dostosowany do potrzeb mieszkańców?


Pytania do uczestników :
- Czy spędziłaby Pani/Pan tutaj czas wolny?
- Czy czułaby się tutaj Pani/Pan bezpiecznie?
- Zostawiłaby Pani/Pan tutaj dzieci?
- Czy jest dostosowane dla kobiet z dziećmi (z wózkiem) oraz osób niepełnosprawnych?
- Co należałoby według Pani/Pana tutaj zmienić?
- Czy w godzinach wieczornych skwer jest bezpiecznym miejscem?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W wydarzeniu udział brali głównie mieszkańcy ulicy, jak i także osoby, do których informacje nim dotarły - 16 osób (4 nastolatków, 2 matki z dziećmi, 6 osób starszych, 2 osoby dorosłe i 2 dzieci). Udało nam się nagrać wywiad z trzema osobami, gdyż inni nie wyrazili zgody na ukazywanie ich wizerunku. Wybraliśmy mieszkańców, gdyż oni znają okolice i wiedzą jakie problemy pojawiają się na skwerze. O wydarzeniu poinformowaliśmy również we współpracy z pobliskim sklepem spożywczym, dzięki temu na wydarzenie przybyli obywatele tego osiedla w różnym wieku. Ponieważ zależało nam na przybyciu osób najbardziej tym zainteresowanych oraz z różnych grup społecznych.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1) W trakcie wywiadów, powtórzyły się narzekania na brak porządku, wywrócone śmietniki. Rozwiązanie: należy posprzątać.
2) Mieszkańcy prosili o zabawki dla dzieci (być może plac zabaw). Rozwiązanie: zamontować urządzenia pozwalające na zabawę dla dzieci np. plac zabaw.
3) Skargi na brak miejsc do siedzenia i odpoczynku. Rozwiązanie: zamontować ławki.
4) Padł tez pomysł na zamontowanie przyrządów zewnętrznych, które umożliwiłyby wysiłek osobom dorosłym. Rozwiązanie: zamontować odpowiednie przyrządy.
5) Zdarzają się niebezpieczne sytuacje, brak oświetlenia i nieciekawe towarzystwo, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Rozwiązanie: założyć monitoring.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wnioski zostały bezpośrednio przekazane do uczestników naszego badania dzięki zebraniu od nich danych kontaktowych. Dodatkowo postaraliśmy się o ich udostępnienie społeczności lokalnej dzięki współpracy z naszym partnerem. Mamy także nadzieję, że zostaną one  udostępnione szerszemu gronu obywateli naszego miasta dzięki zgłoszeniu projektu do budżetu obywatelskiego Gliwic.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wszystkie punkty poza pierwszym przekazaliśmy jako projekt do Urzędu Miasta do budżetu obywatelskiego. 
Jeśli chodzi o posprzątanie okolicy, to planujemy zrobić wydarzenie  zachęcające do wspólnej współpracy mieszkańców okolicy.  Polegałoby ono na zaangażowaniu w zamiecenie lub podniesienie śmieci wraz z naszym udziałem. Mieszkańcy zobaczyliby, że skwer może wyglądać estetycznie i zachęcająco.
Na przyszłość można przedstawić propozycję cyklicznego sprzątania.
Postanowiliśmy również, aby zakończyć problem wyrzuconych śmieci, postawić tabliczkę zakazującą śmieceniu.

Wydarzenia odbędą się w weekendy w kwietni i maju 2015 roku.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze