OCENA ZESPOŁU: 22PKT
Ocena cząstkowa: 5,5PKT
Przeprowadzenie badania: 7PKT
Wnioski: 6PKT
Plan działań: 7PKT
Szczególna wartość pracy: 2PKT
KOMENTARZ:
Wasze badanie zostało starannie przygotowane - dzięki podzieleniu spacerowiczów na mniejsze grupy mogliście dokładnie zbadać park. Zadaliście wiele wyczerpujących pytań badawczych. Zaprosiliście do współpracy także kilku ważnych sojuszników. Postaraliście się aby lokalne media opublikowały informacje o Waszym projekcie. Wasze wnioski są interesujące. Pomysł z kocami jest bardzo ciekawy - życzymy powodzenia ! :)

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Spacer badawczy po parku im. Książąt Pomorskich w Koszalinie
Spacer badawczy po parku im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

Wybraliśmy się na spacer po naszej okolicy. Głównym celem wyprawy było zapoznanie się z opinią mieszkańców na temat Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie. Uczestnicy wypełniając karty badawcze podsunęli nam wiele pomysłów na poprawę jego stanu.

Wybraliśmy się na spacer po naszej okolicy. Głównym celem wyprawy było zapoznanie się z opinią mieszkańców na temat Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie. Uczestnicy wypełniając karty badawcze podsunęli nam wiele pomysłów na poprawę jego stanu.

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Badanie dotyczyło Parku Książąt pomorskich w Koszalinie. Projekt zaczęliśmy od spaceru, który umożliwił nam ułożenie pytań badawczych. Kolejnym krokiem było zorganizowanie grupy badawczej, w tym celu utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku i przeszliśmy się po klasach w szkole informując uczniów o evencie. Zaprosiliśmy do współpracy również przypadkowe osoby napotkane w parku. Łącznie w badaniu wzięło ponad 50 osób, w bardzo zróżnicowanym przedziale wiekowym od gimnazjalistów i uczniów lokalnych szkół ponadgimnazjalnych przez matki z dziećmi, po emerytów i ludzi starszych. Dzień przed wydarzeniem zaplanowaliśmy dokładnie trasę spaceru.
Kiedy na miejscu spotkania pod Filharmonią dnia 4.04.15r. pojawili się wszyscy, podzieliliśmy ich na 4-5 osobowe grupy. Każda z grup otrzymała kartę badawczą oraz została poinformowana o celu spaceru. Wszyscy uczestnicy wyruszyli na spacer, uzbrojeni w kartki i długopisy. W trakcie spaceru, park został dokładnie zbadany przez nasze zespoły.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

 1. Czy Park Książąt Pomorskich w Koszalinie jest zadbany i przyjazny dla wszystkich jego użytkowników?
 2. Czy waszym zdaniem park jest atrakcyjny dla młodych ludzi?
 3. Co wymaga natychmiastowej zmiany, a z czym można poczekać?
 4. Czy miejsce jest przyjazne dla wszystkich użytkowników np. Niepełnosprawnych?
 5. Czy w parku jest wystarczająca liczba koszy na śmieci?
 6. Czy waszym zdaniem park jest zadbany?
 7. Czy lubicie spędzać czas w parku?
 8. Co najchętniej zmienilibyście w parku?
 9. Co wam się najbardziej w parku nie podoba?
 10. Czy na terenie parku powinny być punkty handlowe?
 11. Czy czujecie się tu bezpiecznie?
 12. Czy należałoby odmalować ławki?

Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięły udział 54 osoby (4 małych dzieci, 2 panie w wieku emerytalnym, 1 starsze małżeństwo, 1 matka z dzieckiem, 45 uczniów szkół). Kilka dni przed spacerem wywiesiliśmy plakaty na korytarzu w szkole. Utworzyliśmy też wydarzenie na Facebooku. Zapraszaliśmy uczniów do wzięcia udziału w spacerze przez komunikat ogłoszony w szkole we wtorek 31 Marca.
Na termin naszego spaceru wyznaczyliśmy popołudnie 4 kwietnia, Wielką Sobotę. Mimo terminu, frekwencja dopisała. Za pomocą mediów społecznościowych i plakatów w szkole, wszystkich uczestników informowaliśmy, o tym, że spacer będzie okazją, aby wyrazić swoją opinię o parku.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

W trakcie spaceru zostały wyciągnięte następujące wnioski:
1. Park wymaga uprzątnięcia, szczególnie w okolicach rzeki.
2. Na wielu ścianach i murach znajduje się nieestetyczne graffiti w formie podpisów lub wulgaryzmów.
3. Ławki w okolicy Biblioteki wymagają odświeżenia.
4. Padł pomysł zakupu koców do Biblioteki znajdującej się w parku, w celu wypożyczania ich latem wraz z książkami – umożliwiłoby to organizowanie pikników lub po prostu czytanie na świeżym powietrzu.
5. Uczestnicy zaproponowali  również system nagłaśniający, który umilałby czas spędzany na świeżym powietrzu odtwarzając spokojną, nastrojową muzykę.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wnioski zostały zebrane z kart badawczych wypełnianych przez uczestników spaceru i ogłoszone na Facebooku gdzie odbyło się głosowanie na najlepsze pomysły. Informacja pojawiła się również na szkolnej stronie internetowej i antenie radia Eska Koszalin. Wyniki badań udostępniliśmy osobom biorącym udział w badaniu poprzez prywatne wiadomości na Facebooku. Został także opublikowany film na serwisie YouTube z relacją z wydarzenia. Mamy zamiar napisać list do Prezydenta Miasta Koszalina z zawartymi wnioskami. Poinformowaliśmy lokalne media o wynikach naszego spaceru.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Wnioski z badania zostaną przekazane prezydentowi miasta w liście oraz odpowiednim podmiotom. Jeśli chodzi o zaśmiecenie , poinformujemy odpowiednie służby takie jak PGK Koszalin. W sprawie nagłośnienia w parku złożymy wniosek o dofinansowanie projektu lub zgłosimy nasz projekt do budżetu partycypacyjnego miasta.
My zajmiemy się sprawą odmalowania ławek i koców do pikników w parku. Planujemy:
-Zorganizować zbiórkę pieniędzy w różnych Koszalińskich szkołach w celu kupna pędzli i farb do odmalowania ławek w okolicach biblioteki.
-Skonsultować się z biblioteką miejską, aby uzgodnić czy mogłaby przechowywać koce piknikowe w swoich magazynach i wypożyczać je chętnym osobom.
-Zorganizować zbiórkę używanych koców, ogłosimy ją w szkole oraz utworzymy wydarzenie na Facebooku.
-Poinformować władze miasta o planowanych przez nas działaniach w celu upiększenia parku
Wszystkie działania odbędą się na przełomie kwietnia i maja 2015r.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Raz już to opisywałem, zajęło mi to godzinę, a ta platforma raczyła mi tego nie zapisać, "bo niby nie byłem zalogowany". Dlatego teraz opiszę to powierzchownie i o wiele krócej!

1.Udało się nam posprzątać w parku, przy pomocy wolontariuszy z koszalińskich szkół. Ponadto PGK uwzględniło park w swoim harmonogramie sprzątania miasta.
2. Nie udało się odmalować ławek, natomiast dalej będziemy się o to starać.
3. Kwestia koców w bibliotece jeszcze jest w trakcie realizacji. Wciąż czekamy na odpowiedź dyrektora biblioteki. Mamy już chętnych wolontariuszy, którzy zobowiązali się przynieść koce.
4. Największym sukcesem jest fakt, że udało się zrealizować najtrudniejsze z zaplanowanych działań. Władze miasta zainwestują w sprzęt odtwarzający muzykę klasyczną w okolicy odrestaurowanej rzeźby przedstawiającej organy.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem było zmobilizowanie ludzi do pomocy sprzątania w parku, dzięki temu panuje tam porządek (przynajmniej przez jakiś czas). Okazało się, że p naszych listach i prośbach PGK uwzględniło Park Książąt Pomorskich w swoim harmonogramie sprzątania miasta. Dumni jesteśmy z całokształtu przedsięwzięcia od spaceru badawczego po sprzątanie, pokazuje to, że mamy zdolności do zmobilizowania ludzi do naszego projektu.
Co się NIE udało i dlaczego?

Nie udało się odmalowanie ławek i graffiti. Niestety nie było pieniędzy, nie uzyskaliśmy również pozwolenia na podjęcie takich działań. W sprawie ławek planujemy wystosować odpowiednie prośby o ich wyczyszczenie  odmalowanie.  Sprawa z graffiti nie jest do końca stracona, spróbujemy dostać pozwolenie na podjęcie tych działań oraz znaleźć chętnego artystę do wykonania graffiti. 
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Sojusznikami byli wolontariusze, którzy pomogli nam sprzątać w parku, dobrze się z nimi współpracowało, dzięki czemu efekt końcowy jest bardzo satysfakcjonujący. Liczymy jeszcze na ich pomoc w sprawie koców piknikowych, jeżeli każdy z nich dałby radę przynieść chociaż jeden koc, to ta operacja zakończy się sukcesem. Można powiedzieć, że szkoła była naszym sojusznikiem, to ona zaopatrzyła naszą ekipę sprzątającą w worki na śmieci. 
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

Zaangażowaliśmy społeczność lokalną, w sprzątaniu wzięli udział wolontariusze z koszalińskich szkół - m.in. członkowie szkolnego klubu Zielonej Policji.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Tak, jak napisaliśmy już wyżej sprawa koców jest ciągle w trakcie prac, czekamy na odpowiednią liczbę  i zgłaszamy  się do biblioteki. Niestety może to trochę potrwać. Liczymy też na to, że wyjścia w celu sprzątania w parku staną się szkolną tradycją, mamy nadzieje że szkolne koło Zielonej Policji podejmie w tym celu działania.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze