OCENA ZESPOŁU: 20PKT
Ocena cząstkowa: 5PKT
Przeprowadzenie badania: 7PKT
Wnioski: 7PKT
Plan działań: 4PKT
Szczególna wartość pracy: 2PKT
KOMENTARZ:
Starannie przygotowane i dobrze przeprowadzone badanie odnoszące się do konkretnego obszaru przestrzeni - tras rowerowych w gminie. Trochę zabuża tę spójność dodanie jako miejsca badania również parku Żurawiniec - nie za bardzo rozumiem jaki jest jego związek z trasami rowerowymi? Pytania badawcze konkretne i odnoszące się do miejsca badań, Badanie głowne - rowerowy spacer badawczy, zostało uzupełnione o dodatkowe ankiety, rozszerzające grupę badaną. Ciekawy i innowacyjny pomysł rowerowego spaceru badawczego (za co 2 punkty w szczególnej wartości pracy). Udało się sformułować sporo wniosków, większość z nich jest konkretna, odnoszą się do pytań badawczych i badanego terenu, zawierają pomysły na działania. Plan działań dość ogólny, zawiera listę kilku hasłowo opisanych rzeczy, które mozna zrobić zamiast jednego konkretnego pomysłu opisanego bardziej szczegółowo, przez co wątpliwa wydaje się realność wykonania tych wszystkich punktów, ponadto część z nich w badzo małym stopniu zależy od uczestników, dlatego musiałem odjąć punkty w tej kategorii.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Wiosenne pedałowanie z hukiem!
Wiosenne pedałowanie z hukiem!

Nasz zespół zbadał jak funkcjonują niedawno wytyczone szlaki rowerowe w Gminie Psary oraz czego im brakuje. Mimo niesprzyjającej aury 28.03.2015r. wsiedliśmy na rowery. Badanie przyniosło interesujące wnioski! 
 

Nasz zespół zbadał jak funkcjonują niedawno wytyczone szlaki rowerowe w Gminie Psary oraz czego im brakuje. Mimo niesprzyjającej aury 28.03.2015r. wsiedliśmy na rowery. Badanie przyniosło interesujące wnioski! 
 

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Nasze badanie dotyczyło szlaków rowerowych oraz parku Żurawiniec w Gminie Psary. Po ułożeniu pytań badawczych, udaliśmy się do urzędu gminy, by pozyskać informację na temat szlaków oraz parku. Przeprowadziliśmy wywiad z prezesem Stowarzyszenia Sportowa Gmina Psary, a prezes UKS Gimnazjum Psary wsparł nas przez ufundowanie uczestnikom napojów. Chcąc rozpropagować naszą wycieczkę przygotowaliśmy plakaty oraz ulotki. Informacja o badaniu znalazła się także na stronie naszej gminy i na  facebooku. Na podstawie pytań badawczych stworzyliśmy tradycyjne ankiety oraz ich wersję online, które pomogły nam poznać opinię mieszkańców. Chcąc poszerzyć grono przebadanych osób udaliśmy się pod lokalny market. Nasza wycieczka biegła wcześniej sprawdzoną trasą. Każdemu z uczestników wręczyliśmy ufundowaną wodę, oraz mapy rowerowe otrzymane w urzędzie gminy. Dodatkowo udało nam się pokazać grupie zapomniany dworek. Na końcu zapoznaliśmy się ze stanem parku oraz przeprowadziliśmy ankietę.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytania badawcze oraz pytania z ankiet:
1.Czy ścieżki rowerowe w Gminie Psary są funkcjonalne czy działają odpowiednio?
- Czy szlaki rowerowe są prawidłowo i czytelnie oznakowane?
-Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne?
 
2.W jaki sposób uatrakcyjnić turystykę na ścieżkach rowerowych?
- Jakie dodatkowe elementy mogłyby uatrakcyjnić turystykę rowerową ?
 
3.Czego mieszkańcy gminy oczekują od parku Żurawiniec?
- Czy podoba się Panu/Pani inicjatywa rewitalizacji parku Żurawiniec za Urzędem Gminy w Psarach?
- Co według Pana/Pani powinno znajdować się w parku ?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

Informacja o naszym działaniu docierała do ludzi za pośrednictwem facebooka, rozdawanych ulotek, oraz rozwieszonych w każdej wsi i szkole plakatów. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych(deszcz) w wycieczce rowerowej uczestniczyło 15 osób. Wśród nich były dwie osoby dorosłe, dwoje uczniów szkół podstawowych oraz jedenastu gimnazjalistów, lecz to nie pokrzyżowało naszych planów.  Stworzyliśmy internetową wersję ankiety, oraz udaliśmy się pod lokalny market, aby zróżnicować wiek respondentów i zdobyć więcej opinii. Pozostałe ankiety dotarły do bardziej zróżnicowanej grupy odbiorców. Dzięki dodatkowym działaniom łącznie w badaniu wzięły udział 102 osoby.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

1) Brak koszy na śmieci powoduje rosnące zanieczyszczenie na trasach rowerowych oraz na terenie parku.
2) Nasz park, aby normalnie funkcjonować potrzebuje utwardzonych i solidnych ścieżek, przystosowanych do spacerowania jak i do jazdy na rolkach oraz przynajmniej kilku ławek, by spędzanie tam czasu było przyjemniejsze, a osoby zmęczone czy starsze mogły odpocząć.
3) Nasze szlaki potrzebują dokładniejszego oznakowania, oraz usunięcia przeszkód takich jak wystające gałęzie, ankietowani skarżyli się także na wolno biegające psy.
4) Brak jasnych oznaczeń w terenie dla pomników przyrody oraz zabytków.
5) W niektórych miejscach szlaki są za wąskie.

6) Aktualnie przebywanie w parku po zmroku jest praktycznie niemożliwe z powodu braku oświetlenia.
7) Na naszych szlakach jest wiele miejsc, z których rozpościera się przepiękny widok, a które nie są w żaden sposób przystosowane do spędzenia tam dłuższej chwili (np. taras widokowy z opisem).
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego badania zostaną przekazane wójtowi na spotkaniu, które odbędzie się 13.04.2015r. Poprzez zaprzyjaźnionego radnego przekażemy je Radzie Gminy Psary . Opublikowaliśmy je również na facebooku. Postaramy się także by ukazały się one w naszej lokalnej gazetce „Głos Gminy Psary”, oraz stronie internetowej urzędu gminy i naszego gimnazjum. Przy wsparciu Wydziału Promocji Urzędu Gminy Psary w regionalnej gazecie „Dzienniku Zachodnim” ukarze się zredagowany przez nas artykuł o akcji.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

- Naszym priorytetem jest podzielenie się zebranymi informacjami z władzami gminy, ponieważ to one mogą najwięcej zdziałać, a ich wsparcie będzie kluczowe.
- Postaramy się znaleźć właścicieli wolno biegających psów i poprosić o zamykanie swoich pupili.
- Chcemy również zorganizować zbiórkę śmieci na terenie parku, oraz na odcinkach tras rowerowych, aby korzystanie z nich było przyjemniejsze. Sprawi to również, że ludzie poczują się za te miejsca odpowiedzialni.
- Po przeprowadzeniu rozmowy z prezesem Stowarzyszenia Sportowa Gmina Psary, w celu jeszcze większego rozpowszechnienia turystyki rowerowej zamierzamy organizować wycieczki rowerowe.
- Przy okazji organizowanych przez UKS Gimnazjum Psary wyścigów kolarskich będziemy propagować turystykę rowerową na gminnych szlakach.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Naszym pierwszym krokiem była rozmowa z wójtem, na której poruszyliśmy wszystkie tematy związane z projektem. Priorytetem było zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania na trasach. Z działu promocji w urzędzie gminy pobraliśmy kolejną pulę broszur z mapami rowerowymi, które w najbliższy piątek (29.05.2015r) będziemy rozdawać na pikniku rodzinnym w szkole podstawowej w Dąbiu. Zawiązaliśmy także współpracę z Klubem Sportowym w Psarach, który zorganizował sprzątanie parku Żurawiniec oraz wywóz śmieci.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Chcielibyśmy pochwalić się szybkością odzewu na nasze postulaty. W przeciągu dwóch tygodni zostały zamieszczone regulaminy pod mapami rowerowymi, a także został posprzątany park i wycięte przeszkadzające rośliny na jego terenie. 
Co się NIE udało i dlaczego?

Wójt podrzucił nam pomysł skontaktowania się z innymi młodymi ludźmi z sąsiadujących gmin, by to oni wyszli z propozycją połączenia szlaków rowerowych do władz. Niestety nie uzyskaliśmy na razie odpowiedzi. Nie udało nam się także odnaleźć właścicieli wolno biegających psów.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Urząd Gminy Psary, od którego dostaliśmy cenne rady i broszury. Uczniowski Klub Sportowy Psary jako stały patron naszego projektu. Klub Sportowy Psary, który zorganizował zbiórkę śmieci oraz obiecał dalszą współpracę. Chcielibyśmy tutaj gorąco podziękować naszemu nauczycielowi wosu oraz historii, który wspierał nas oraz służył dobrą radą przez czas trwania projektu.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W rozdawaniu ulotek oraz map brali udział nasi przyjaciele, którzy chętnie zaoferowali swoją pomoc. Dzięki temu większość mieszkańców gminy wie o naszej inicjatywie.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Wspólnie z Klubem Sportowym w Psarach mamy zamiar organizować zawody sportowe na terenie naszej gminy. W ostatni tydzień czerwca, podczas pikniku rodzinnego w naszej szkole odbędzie się akcja propagująca nasze szlaki rowerowe.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze