OCENA ZESPOŁU: 16PKT
Ocena cząstkowa: 4PKT
Przeprowadzenie badania: 4PKT
Wnioski: 6PKT
Plan działań: 5PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Z przedstawionego opisu wynika, że zdecydowaną większość badania stanowiły sondaż i ankieta. Uczestnicy i uczestniczki reprezentowali w znacznym stopniu jedną część społeczności lokalnej – szkolną. Nie wskazano, w jaki sposób promowano projekt oraz daty badania. Pytania badawcze są zrozumiałe. Wnioski dotyczą opisanego obszaru, w tym co najmniej 2 mają postać konkretnego i realnego pomysłu na działanie, jednak nie są one innowacyjne. W części „Plan działania” przedstawiono propozycje działań, które można podjąć w celu zmiany przedstawionej sytuacji. Nie mają one uporządkowanej formy, zaplanowanej w czasie. Trudno ocenić ich pomyślą realizację do 31 maja 2015. Nie wskazano, w jakim stopniu zadania angażują uczniów i uczennice. Forma przedstawienia mapy zasługuje na uznanie.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Żary
Żary

xx

xx

Zaplanujcie okolicę

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

Działania rozpoczęłyśmy od udania się do urzędu miasta, gdzie zapoznałyśmy urzędników ze swoim celem, a także uzyskałyśmy inf. o placu zabaw niezbędne do dalszej pracy. Ponadto otrzymałyśmy mapy centrum, które posłużyły nam w rysowaniu naszego planu oraz ułatwiły ankietowanym na ulicy oraz w LO im. B. Prusa zaznaczanie miejsc, które chcieliby zmienić. Wykorzystałyśmy je m. in. w tej szkole ponieważ brystol podczas takiej pogody uległby zniszczeniu. W drodze do Zespołu Szkół Samochodowych opady ustąpiły i uczniowie bez problemu pokazywali co chcą zmienić. Uczestnikami byli także nauczyciele SP-8 oraz przechodnie. Ponadto przeprowadziłyśmy rozmowę z dyrektorem ŻDKu, obok którego placówki znajduje się ów plac zabaw i dowiedziałyśmy się m. in. w jakim stopniu możemy ingerować w rewitalizację obiektu. Zwróciłyśmy się także z prośbą do Gazety Regionalnej o publikację artykułu dotyczącego naszych zamiarów, co zostało spełnione.
Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytania badawcze:
- Co należałoby zmienić w centrum Żar?
 - Czy możliwe jest zagospodarowanie obszaru starego placu zabaw obok ŻDKu?
 Pytania zadane uczestnikom:
- Co jest zaletą naszego miasta?
- Czego brakuje w centrum miasta?
 - Co sądzicie o rewitalizacji placu zabaw przy Żarskim Domu Kultury?
 - Jak można zagospodarować ten obszar? 
- Co sprawi, że ludzie chętnie będą tam spędzać wolny czas?
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W naszym badaniu brało udział 50 osób. Byli to uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych oraz Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Żarach. Sondaż przeprowadziliśmy również wśród grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr.8 oraz z przechodniami. Dzięki temu miałyśmy szeroki obraz tego, co nie podoba się ludziom w Żarach, a czego są zadowoleni. Ponadto wiele osób nie było mieszkańcami miasta, a jego okolic i przebywały w nim w czasie zajęć szkolnych, pracy czy czekając na autobus. Mając tyle opinii jesteśmy w stanie odnaleźć "złoty środek".

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

Z naszych badań wynika, że:
- w centrum miasta brakuje ścieżek rowerowych, śmietników, ławek oraz pakietów dla psów (władze stale uzupełniają ten deficyt);
- młodzi ludzie nie mają gdzie spędzać czasu, np. czekając na autobus, dlatego takim obiektem może stać się plac przy ŻDK;
- w centrum miasta nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie dorośli mogliby przyjść z dziećmi, czy urządzić sobie grilla co również rozwiązałoby odnowieniu placu;
- drewniane rzeźby znajdujące się w interesującej nas przestrzeni już dawno zgniły i stanowią niebezpieczeństwo, więc należy je wywieźć
- plac mimo tego, że znajduje się bezpośrednio przy drodze, jest odgrodzony bramą, którą można zamknąć, a klucz powierzyć miastu
- ankietowani chcieliby stworzyć miejsce do: uprawiania parkoura, postawienie ścian dla graficiarzy, teren na rozpalenie ogniska itp.

- argumentem za rewitalizacją jest bliskość restauracji "Agrykola" i ŻDKu, który mógłby tam urządzać imprezy okolicznościowe itp.
Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki ankiet ogłosiłyśmy zaraz po ich przeprowadzeniu w szkołach samym uczestnikom. Ponadto poinformowałyśmy o swoich zamiarach dyrektorów, zarówno szkół jak i ŻDKu. Pracownicy urzędu miasta także zostali powiadomieni o przebiegu prowadzonych przez nas działań, którymi się interesują. Chcemy także po raz kolejny udać się do Gazety Regionalnej, by ogłosić to co planujemy wykonać. Ponadto sam filmik, udostępniany przez nasz zespół na facebooku znajomym jest reklamą naszych działań.

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

Chcemy odnowić opuszczony i zaniedbany plac zabaw przy ŻDK-u, uczynić z niego miejsce spotkań młodzieży i nie tylko. Postanowiłyśmy stworzyć tam możliwość korzystania z wi-fi, za pomocą połączenia z ŻDKiem. Drewniane rzeźby, mające swoje dni świetności już dawno za sobą pragniemy po prostu usunąć, ponieważ stwarzają zagrożenie dla najmłodszych, których razem z rodzicami mamy zamiar tam ściągnąć. Elementy stanowiące plac zabaw są jedynie wizualnie w stanie ledwie poprawnym(ponieważ sama konstrukcja jest solidna), co wystarczy zmienić za pomocą farby i płynu do zmywania śladów po markerze. Dla rodziców, ludzi starszych spędzających tam czas proponujemy postawienie dużego parasola jakim, np. dysponuje restauracja obok, który chroniłby od upałów czy opadów. Ponadto ławki wymagają naprawy w postaci wymiany desek. Metalowe części są, poza odłażąca farbą w stanie bdb. Dodatkowo, żeby pozbyć się hałasu z przyległej ulicy proponujemy zasadzenie od jej strony iglaków.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze video

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze