OCENA ZESPOŁU: 18PKT
Ocena cząstkowa: 4,5PKT
Przeprowadzenie badania: 7PKT
Wnioski: 4PKT
Plan działań: 6PKT
Szczególna wartość pracy: 1PKT
KOMENTARZ:
Zespół przeprowadził spacer badawczy i dobrze go udokumentował. Niestety opis nie jest do końca jasny w jaki sposób spacer przebiegał (czy 97 osób spacerowało w jednym czasie, czy o różnych godzinach, czy były to osoby przypadkowo spotkane w parku, czy specjalnie zaproszone). Pamiętajcie na przyszłość, aby opisywać takie elementy bardziej szczegółowo. Wnioski nie zawierają żadnego problemu, a jedynie przedstawiają wyniki ankiety co mieszkańcy chcieliby aby powstało w parku. Wnioski nie mają bezpośredniego związku z zadanymi pytaniami. Plan działań jest konkretny i realny do zrealizowania, warto jednak pomyśleć o zaangażowaniu w Wasze działania (np. malowanie ławek ) również mieszkańców. Szczególną wartością pracy jest opublikowanie efektów badania w mediach.

RELACJE Z DZIAŁAŃ

Zmieniamy park Jana Pawła II
Zmieniamy park Jana Pawła II

21.03.2015r. w parku Jana Pawła II przeprowadziłyśmy ankietę dotyczącą zmian w tym miejscu. Wielu ludzi uważa, że park jest ponury i przydałyby się w nim zmiany. Młodzież w śródmieściu nie ma gdzie spędzać wolnego czasu. Chcemy to zmienić! 

21.03.2015r. w parku Jana Pawła II przeprowadziłyśmy ankietę dotyczącą zmian w tym miejscu. Wielu ludzi uważa, że park jest ponury i przydałyby się w nim zmiany. Młodzież w śródmieściu nie ma gdzie spędzać wolnego czasu. Chcemy to zmienić! 

Spacer badawczy

PRZEPROWADZENIE BADANIA (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie krótko przeprowadzone badanie- jak zostało przygotowane, gdzie i kiedy się odbyło, jak przebiegało? (max. 1000 znaków)

21 marca w godz. 13.30-16.00 w środku brodnickiego parku  uczęszczanego przez ludzi w różnym wieku o każdej porze dnia, przeprowadziłyśmy ankietę. W przygotowania włączyły się nasze rodziny i przyjaciele. Dostałyśmy również zgodę Urzędu Miasta oraz Straży Miejskiej na zorganizowanie akcji.  Podczas spacerów w małych grupach mieszkańcy miasta przyglądali się wadom i zaletom parku. Swoje spostrzeżenia zapisali w punkcie postoju, gdzie przygotowałyśmy na stolikach dla każdego długopisy, ankiety i mały poczęstunek w postaci rogalików. W tle nasz kolega grał na saksofonie, tworząc niesamowity nastrój.  Mieszkańcy chętnie włączyli się w akcję i odpowiadali na nasze pytania, ponieważ w niedalekiej przyszłości Urząd Miasta w Brodnicy planuje rewitalizację parku.

Wypiszcie pytania badawcze oraz pytania jakie zadaliście uczestnikom na ich podstawie (max. 700 znaków)

Pytania badawcze:
-
Co brodniczanie sądzą o parku Jana Pawła II?
-Jakie potrzeby mają poszczególne grupy wiekowe?
-Jakie są dobre strony parku?
-Czy ludzie czują się w parku bezpiecznie?
-Jakie pomysły na zmiany w parku mają mieszkańcy?
Pytania, które zadałyśmy uczestnikom:
-Czy czujesz się bezpiecznie w naszym parku? Jeśli nie, dlaczego?
-Czy niepełnosprawni mają odpowiednie warunki do poruszania się po parku? Jeśli nie, dlaczego?
-Co podoba Ci się w naszym parku?
-Co byś zmienił w naszym parku?
-Czy spacer po parku sprawia Ci przyjemność? Jeśli nie, dlaczego?
-Jakie działania zaproponowałbyś, aby urozmaicić krajobraz parku? 
Kto brał udział w badaniu i dlaczego? Podajcie liczbę osób. (max. 700 znaków) JEŚLI NIE PODACIE LICZBY OSÓB TO TA CZĘŚĆ NIE ZOSTANIE OCENIONA.

W badaniu wzięło udział w sumie 97 osób (patrz załącznik). Na nasze pytania odpowiedzieli między innymi: były radny i brodniczanin roku 1996, J. Godlewski, brodnicki radny B. Majczuk. Brodniczanie chcieli mieć bezpośredni wpływ na zmiany planowane w parku. Wspierały nas również osoby angażujące się w życie miasta (rozgłaszali nasze wydarzenie). Udało nam się też zorganizować spotkanie z historykami min. panią A. Kurek, która doskonale zna historię Brodnicy i pracuje obecnie w brodnickim muzeum. 

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie w punktach najważniejsze wnioski i pomysły na konkretne działania w przestrzeni publicznej, wypracowane w wyniku badania. (max. 1000 znaków)

Pomysły ankietowanych na działania :
Powyżej 10%:
-budowa placu sportowego (14 osób),
-nowe nasadzenia (61 osób) ,
-nowy plac zabaw (16 osób) ,
-odnowienie alejek (29 osób),
-postawienie większej ilości koszy na śmieci (25 osób),
-nowe ławki (30 osób) ,
-festyny, koncerty (11 osób),
-odnowa latarni (12 osób) ,
-miejsca do spędzania czasu z rodziną (18 osób).
Poniżej 10%:
-oczyszczenie rzeki (8 osób),
-częstsze patrole, monitoring (6 osób),
-rzeźby, fontanna (5 osób) ,
-pole biwakowe (2 osoby) ,
-zmiana nazwy na poprzednią - Park Wolności (3 osoby) ,
-wybudowanie toalet przy przepompowni ścieków znajdującej się w parku (6 osób) ,
-siłownia na świeżym powietrzu (7 osób) .

Napiszcie w jaki sposób i komu ogłosiliście wyniki Waszego badania. (max. 700 znaków)

Wyniki naszego działania dotarły do mediów oraz instytucji państwowych. Pani Z. Marciniak, Dyrektor Wydziału Rozwoju, Współpracy Zewnętrznej i Informacji entuzjastycznie przyjęła propozycje zmian zaproponowane podczas naszej akcji przez mieszkańców miasta. Również pracowniczki Biura Ochrony Środowiska podjęły z nami współpracę i przekształcają istniejący plan przebudowy parku. Miałyśmy również okazję udzielić wywiadu gazetom: „Gazeta Pomorska”, „Nowości” i „Czas Brodnicy”. 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Opiszcie działania, które zaplanowaliście (max. 1000 znaków). Napiszcie na czym będzie polegała Wasza rola w wykonaniu zaplanowanych działań. Jakie podmioty/instytucje/osoby chcecie zaangażować?

   Postanowiłyśmy, że w brodnickim parku, my same przeprowadzimy pewne zmiany. W tym celu:
- pomalujemy ławki mieszczące się na placu zabaw w różne ciekawe wzory i kolory,
- pomożemy przy sadzeniu nowych roślin,
- zgłosimy policji o potrzebę zwiększenia patroli w parku.
Naszym zadaniem będzie też poszukanie sponsorów na materiały potrzebne do wykonania powyższych zadań. W działania chciałybyśmy zaangażować lokalną młodzież, dzieci i dorosłych. To byłaby przyjemna praca, gdyby brodniczanie spotkali się i, współpracując, pomogli zmienić nasz park na lepsze. Mamy nadzieję, że ten pomysł spodoba się pozostałym mieszkańcom i sprawi, że park będzie mniej ponury. Miałyśmy już okazję nawiązać współpracę z Urzędem Miasta i zyskać pozwolenie na realizację wymienionych planów. Wtedy razem z pracownikami PGK będziemy mogły upiększać park. Planujemy również angażować się w różnego rodzaju akcje przeprowadzane na terenie parku.

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE

REALIZACJA PLANU DZIAŁAŃ

Opiszcie działania, które przeprowadzaliście na podstawie wniosków Waszego badania. Kto uczestniczył w Waszych działaniach? Napiszcie jaka była Wasza rola w przeprowadzonych działaniach.

Na podstawie wniosków z naszej ankiety dowiedziałyśmy się co ludzie chcieliby zmienić w naszym parku. Z tymi informacjami udałyśmy się do Biura Ochrony Środowiska, które wprowadzi pomysły mieszkańców w plan rewitalizacji. Dzięki temu wiele wspaniałych pomysłów przechodniów zostanie wprowadzone w życie. Wielu mówiło, że park Jana Pawła II jest ponury dlatego postanowiłyśmy także pomóc w odnowie tego miejsca na początek malując ławki w ciekawe wzory i kolory.
Co było największym sukcesem, z czego jesteście dumni, czym chcielibyście się pochwalić?

Największym sukcesem dla nas jest to, że udało nam się dotrzeć do odpowiednich władz miasta tak by pomysły każdego przeciętnego mieszkańca Brodnicy i okolic mogły być brane pod uwagę w ostatecznym projekcie odnowy parku planowanego w najbliższym czasie. To wspaniałe, gdy mogą się wypowiedzieć wszyscy, którzy tego chcą. Cieszymy się także z tego, że możemy same zapoczątkować małymi krokami zmiany w parku malując ławki. Wiele osób chętnie nam pomaga co jest dla nas wielkim szczęściem.
Co się NIE udało i dlaczego?

Wszystkie planowane przez nas wydarzenia doszły do skutku. Jesteśmy zadowolone z efektów, choć na większość trzeba będzie poczekać.
Jacy sojusznicy, partnerzy, sponsorzy brali udział w Waszych działaniach? Jaka była ich rola?

Dzięki pomocy Pani Marciniak z Brodnickiego Urzędu Miasta udało się nam skontaktować z pracownikami PGK, którzy chętnie pomogli nam wykupując i dostarczając materiały na miejsce. Urząd Miasta Pomógł nam również w nagłośnieniu naszej akcji i załatwieniu pozwoleń na malowanie.
W jaki sposób Wasze działania aktywizowały Waszą społeczność lokalną? (np. w malowaniu ławek wzięli udział mieszkańcy osiedla)

W naszych działaniach na szczęście nie byłyśmy osamotnione. Chętnie pomagali nam nasi rówieśnicy ze szkoły, nauczyciele i inni znajomi. Społeczność lokalna mogła zjednoczyć się w wspólnej sprawie. Razem mogli wypowiedzieć się co sądzą o rewitalizacji i co ich zdaniem powinno się w owym planie znaleźć. Następnie razem możemy zmieniać nasz park, łącząc siły i malować ławki bądź sadzić zieleń.
Czy macie jeszcze jakieś plany, które będziecie realizować po 31 maja 2015 r.?

Po 31 maja mamy zamiar kontynuować malowanie ławek by całą alejka była kolorowa. Niestety, na razie udało nam się pomalować ich tylko kilka, bo oczyszczanie sprawiło nam wiele problemu. Okazuje się, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie, ale na pewno damy radę z pomocą mieszkańców. Gdy rewitalizacja dojdzie do skutku chcemy pomagać w różnych drobnych pracach, jak na przykład sadzenie zieleni. Mamy zamiar również przeprowadzić akcję dotyczącą sprzątania odchodów po swoich pupilach.

Teraz dodajcie zdjęcia i filmy oraz kliknijcie "Wyślij"

Nasze linki

Nasze video

Załączniki

Nasza Galeria zdjęć

Komentarze